Йога для дітей: користь, поради, обмеження

Йога для дітей: користь, поради, обмеження
Оздоровчі, нескладні та безпечні фізичні заняття для дошкільнят – чи можна знайти такі? Так, і ми рекомендуємо для дітей йогу. Подібні заняття подобаються багатьом дітям, особливо полегшений варіант, який більше схожий на спокійну гімнастику. Йога як розминка підходить для діток в дитячому садочку, школярів і, звичайно, дорослих. Йога допомагає дитині розвивати та зміцнювати м’язи, зберігати здорові суглоби та кістки, покращує концентрацію.

Чим корисна йога дітям

Йога вигідно відрізняється серед інших видів спорту тим, що її позитивні властивості поширюються не тільки на фізичну форму. Вона рекомендована для тих, кому потрібно:
 1. Попрацювати над координацією рухів.
 2. Поліпшити поставу, зробити суглоби рухливішими, а зв’язки гнучкими.
 3. Розвинути концентрацію уваги.
 4. Зменшити тривожність.
Вправи також допоможуть дітям з неврологічними проблемами та гіперактивним малюкам. Йога допомагає навчитися розслаблятися, сприяє правильній роботі кишківника, покращує кровообіг. Ту користь, яку дають дитині регулярні заняття йогою, складно отримати в будь-якому іншому спорті. Найголовніша перевага – безпечність вправ. Всі рухи виконуються плавно, поступово додаються складніші вправи. А щоб діти були зацікавленішими, можна включити до вашої програми трохи рухливих ігор та вправ.

Список протипоказань

Попри весь список переваг занять йогою, так чи інакше, це фізичне навантаження на організм, тому вправи мають протипоказання.  Не можна займатися, якщо є: 
 • вади серця;  
 • проблеми з психічним здоров’ям;  
 • патології кровотворних органів;  
 • проблеми з внутрішньочерепним тиском; 
 • онкологічні захворювання.  
Пам’ятайте, що навіть дітям без проблем зі здоров’ям не можна займатися, якщо нещодавно вони перехворіли на інфекційне або вірусне захворювання, перевтомилися, мають хронічні хвороби в стадії загострення або мають підвищену температуру тіла. Такі стани під час занять будь-яким спортом зводять нанівець всю користь, а ще можуть дати серйозне навантаження на організм, зокрема дати ускладнення на серце та інші органи.

Основні правила для дитячої йоги

Заняття з дитиною повинні бути щадними та нескладними. Йога підходить і фізично слабким дітям, і навіть тим, хто страждає через зайву вагу. Коли інший спорт не підходить – йога, зазвичай, краще рішення. Для того, щоб вправи надавали тільки оздоровчий вплив, слідуйте декільком радам:
 1. Тренування з дошкільнятами проводьте у виді ігор.
 2. Не фокусуйте увагу дитини на дихальній техніці, нехай вона просто дихає в спокійному ритмі.
 3. Дітям не рекомендуються будь-які стійки на голові та перевернуті пози.
 4. Затримуватися в асанах надовго можна дорослим, але не дітям до 17 років.
Традиційну йогу можна прищеплювати дітям від семи років. Вважається, що в цьому віці людина в змозі повторити позу, затриматися в ній та займатися усвідомлено. Але не всі фахівці сходяться думками в цьому питанні, тому ми все ж розглядаємо полегшений варіант йоги. Існує й так званий формат «Baby Yoga» для малюків до трьох років, де основний фокус припадає на розтяжку, масажі та пасивні вправи.

Пози (асани) для дітей

Асани (або пози) – це статичні положення тіла, що копіюють поведінку живих істот або якісь предмети. Для дитини підійдуть прості асани, які імітують тварин. Запам’ятати назви та зрозуміти сенс пози буде легко навіть малюкам. Цікаво, що тіло дитини гнучкіше, тому багато вправ буде виходити навіть краще, ніж у дорослих.

Асани для дошкільнят:

Ми відібрали найпростіші пози, які підійдуть малюкам у віці від 3-х років. Для груп дитячого садка пози тварин підходять найкраще, адже їх легко уявити в форматі гри.

«Кобра»

Вихідна позиція лежачи на животі. Необхідно зігнути руки в ліктях і покласти їх під груди долоньками на підлогу. Тепер розігніть руки, прогинаючи спину. Розправте грудну клітку і розведіть плечі, уявіть себе коброю.

«Слон»

Стати рівно і зігніться навпіл, округляючи хребет. Тулуб має опинитися під прямим кутом щодо лінії ніг. Розслабте руки та зведіть разом долоні. Починайте повільно розгойдувати їх в різні боки, імітуючи хобот слоника.

«Жабка»

Сядьте навпочіпки, ступні повинні повністю прилягати до підлоги та розташовуватися трохи ширше плечей. Пропустіть руки під колінами та обхопіть свої ноги. Пострибайте вперед, немов жаба.

«Устриця»

Сядьте на підлогу, зігніть ніжки в колінах і розведіть їх так, щоб при цьому підошви прилягали одна до однієї. Потягніться тулубом до стегон і пропустіть руки під литками. Долоні поставте на підлогу під ногами та продовжуйте тягнутися тулубом вниз, поки не торкнетеся ніг головою.

Асани для дітей від 7-ми років:

Для малюків трохи старше стають доступними складніші пози, а заняття більше нагадують звичайну йогу.

«Орел»

Стоячи рівно, повністю перенесіть вагу тіла на одну ногу і злегка зігніть її в коліні. Друга нога повинна обплести першу, для цього зафіксуйте носок за щиколоткою. Тепер руки: зігніть руки в ліктях і також переплетіть їх між собою. З’єднайте долоні у підборіддя, імітуючи дзьоб птаха.

«Фламінго»

Стоячи рівно, розведіть руки в різні боки, ніби це крила птаха. Тепер нахиліться так, щоб тулуб був паралельно підлозі. Разом з цим відведіть одну ногу назад так, щоб вона утворювала одну пряму лінію з тулубом. Постарайтеся зберегти тіло в рівновазі на деякий час і стежте за тим, щоб нога, тулуб і руки весь час були паралельні підлозі.

«Дерево»

Станьте прямо, зігніть одне коліно і відведіть його в сторону. Зафіксуйте стопу на внутрішній частині стегна вище коліна. Складіть долоні перед грудьми, зігнувши обидві руки. Повільно підійміть руки над головою. Виконайте просту дихальну вправу – повільно і глибоко вдихніть носом і видихніть ротом.  Йога може стати ідеальною системою тренувань і для вашої дитини, і для вас. Головне – уважно дотримуватися всіх інструкції та рекомендації, а ще краще – взяти кілька уроків у хорошого тренера. Йога для малюків дасть можливість зміцнити спину, розвинути м’язовий корсет, зберігати рухливість і гнучкість тіла довгі роки.