Як вибрати початкову школу: основні критерії

Як вибрати початкову школу: основні критерії
Зазвичай, батьки починають замислюватися про вибір школи приблизно за рік до вступу в перший клас. Вибрати хорошу школу стає від того складніше, що цей вибір більшою мірою визначає успішність дитини, і якість її освіти, і навіть майбутню професію школяра. Ми зібрали думки батьків, які вже зробили свій вибір, і готові поділитися корисними порадами з вами. Яким широким не був би вибір шкіл у вашому районі – вибрати «ту саму» школу завжди дуже складно. На труднощі натрапляють абсолютно всі батьки, тому наше завдання – максимально спростити прийняття цього рішення. Поки ваша дитина ще дошкільник, ви уявляєте собі її майбутнє в школі в найкращих відтінках: сучасна будівля, продумані кабінети, викладачі-ентузіасти і якісне харчування в їдальні. А ще, там обов’язково повинні бути різні гуртки та секції, додаткові факультативи та доброзичлива і сприятлива атмосфера. Впритул підійшовши до перегляду прилеглих шкіл, батьки часто розчаровуються, коли бачать ті самі «радянські» школи з незручними партами, обшарпаними коридорами й не дуже доброзичливими та доброзичливими вчителями. Аналізуючи досвід інших батьків, чиї діти вже встигли пройти шлях від вибору школи й до випуску з молодших класів, хочеться виділити кілька важливих пунктів, які допоможуть вам з вибором.

Ви самі відповідальні за освіту ваших дітей

Яким ідеальним не був би навчальний заклад, потрібно розуміти, що там навчання діток відбувається на потоці. Безсумнівно, вчителі прив’язуються до своїх вихованців, але вже через пару років у дитини з’являється новий вчитель, а потім ще один. В умовах класу, навіть найменшого, жоден вчитель не зможе знати вашого малюка настільки ж добре, як знаєте його ви. Батьки завжди будуть знати більше про інтереси своїх дітей, про їхній потенціал і схильності до тих чи інших дисциплін. Не вийде перекласти всю відповідальність за освіту на школу, тому що навіть дуже зайняті батьки повинні виділяти час на розвиток своєї дитини. Похід в улюблений музей, екскурсії на канікулах, цікаві енциклопедії та захопливі розмови за вечерею – всього цього не скасовує відвідування школи.

Неможливо знати напевно, ким захоче стати дитина

Всі школи можна поділити на чотири основні групи:
  1. Загальноосвітні.
  2. Спеціалізовані.
  3. Ліцеї.
  4. Гімназії.
Крім загальноосвітніх, інші освітні установи направлені на поглиблене вивчення певного предмета або профільні класи. Окремо варто виділити приватні школи, де можуть бути як профільні класи, так і звичайні. Важлива відмінність в тому, що приватна школа може запропонувати сучасні методики навчання, цікаві заняття та додаткові курси, крім обов’язкової державної програми. Водночас профільна освіта в початковій школі – не найкращий та непріоритетний вибір. Поглиблене вивчення логіки, математики або фізики в такому ранньому віці може як відбити бажання пов’язувати своє життя з точними науками, так і закрити інші можливості: творчі, спортивні або гуманітарні. Оптимальний формат навчання – коли в програмі представлено якомога більше різних напрямків. Замість того, щоб направляти всі сили на один предмет, учневі корисніше побачити повний спектр доступних напрямків. Єдиний предмет, над яким є сенс наполегливо працювати – англійська, без якого сьогодні не обійтися в жодній сфері. Не очікуйте від школяра, що до кінця навчання він з легкістю обере свою майбутню професію. Багато підлітків до останнього не можуть визначитися з подальшим розвитком, а все через брак знань і обмежений досвід. Цілком нормально «змінити курс» і у 20, і у 25 років. Але щоб підліток якомога раніше усвідомив своє місце в цьому світі, ви можете допомогти дізнатися йому якомога більше про різноманітні сфери діяльності. Якщо підлітки не можуть визначитися і навіть деякі дорослі – що вже казати про молодшу та середню школи.

Ефективне та сучасне навчання

Немає нічого поганого у звичайних державних школах, крім утилітарного підходу до всіх без винятку. Власне, школа виконує свою головну функцію – пропонує дітям знання за програмою, але у звичайних школах не стоїть завдання зацікавити, захопити, запропонувати щось ще. Складно відшукати учня молодших класів, який самостійно прагне поглинати всі шкільні знання. Особливо відрізняється теперішнє покоління дітей – на них «традиційні» методики працюють вже не так ефективно. Якщо 20 років тому було складно знайти двієчників і трієчників в молодшій школі, то сьогодні майже всі діти мають задовільну успішність, за винятком 1-2 відмінників на клас. Нестандартні підходи пропонують приватні школи, де дітям доступне максимально природне отримання інформації в комфортних умовах, з інтерактивними методиками, іграми та всілякими експериментами.

Домашнє завдання

Швидше за все, вашій дитині знадобиться регулярна допомога з домашніми завданнями та творчими проєктами. Багато батьків виявляються не готові до домашніх завдань, але це неминуче. У школі діти сильно втомлюються під час занять, і вдома вони точно не хочуть сідати за уроки. Власної сили волі не вистачає в молодших класах, щоб наполегливо вчитися без контролю дорослих. Завдання батьків допомогти закріпити пройдений матеріал вдома і здійснити хоча б мінімальний контроль виконання домашніх завдань.

Перший і найважливіший вчитель

Перший вчитель або вчителька – найголовніша людина в шкільному житті кожного малюка. Переконайтеся, що майбутній учитель подобається і вам, і дитині. Ви повинні зуміти довіритися цій людині та бути впевнені, що вона дійсно зможе закласти все необхідне для подальшого навчання. Перший шкільний учитель уміє бути строгим в одних ситуаціях і веселим в інших. Він повинен бачити в дітях унікальність, допомагати розвивати їх сильні сторони. Перший класний керівник точно не повинен критикувати дітей за будь-які невдачі, а навпаки, повинен допомагати долати будь-які шкільні проблеми та труднощі.

Розширюйте коло знайомств школяра

Не обмежуйте дитину тільки шкільним колом спілкування. Буде краще, якщо вона з дитинства зможе побувати в різних колективах, познайомитися з дітьми з різних соціальних кіл, навчиться знаходити спільну мову з будь-якими людьми. Для цієї мети підійдуть позашкільні гуртки та секції: малювання, танці, спортивні секції й т.д. Часто виходить, що в рамках одного житлового комплексу збирається однорідний соціальний пласт сімей, які потім відправляють своїх дітей в найближчу школу. Якщо житловий комплекс досить великий, то зазвичай на його території ще на перших етапах будівництва проєктується дитячий садочок і школа. Це призводить до того, що діти з початкових класів і до дорослого віку знаходяться в досить однорідному і знайомому соціальному середовищі. Вступивши до університету, а потім і на роботі, людина стикається з людьми з різних соціальних кіл, з різними характерами та поведінкою. Тому, чим ширше буде коло спілкування в дитинстві, тим органічніше себе буде почувати людина в дорослому віці, перебуваючи в будь-якому колективі.

Висновок

Якщо трапилася така ситуація, що вже після вступу до школи ви розумієте, що вашій дитині там не комфортно – не бійтеся змінити навчальний заклад. Витримати тимчасові труднощі, пов’язані з адаптацією в новому колективі – мізерна проблема в порівнянні з роками, проведеними в невідповідному колективі або з некомпетентними педагогами.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.