ДИТЯЧА ДРУЖБА. ПРО ДРУЖБУ ДЛЯ ДІТЕЙ

ДИТЯЧА ДРУЖБА. ПРО ДРУЖБУ ДЛЯ ДІТЕЙ
Щоб виростити товариську, відкриту і оточену гарними людьми особистість, потрібно з дитинства вчити дитину дружити. Не усі батьки знають, що дитині потрібно пояснювати, що таке дружба, для чого потрібно товаришувати  і як знаходити  надійних друзів. Рано чи пізно, ці знання з’являться самі, але дитині буде простіше отримати соціальні навички, якщо ви їй допоможете з цим у ранньому віці.

ЯК ПОЯСНИТИ ДИТИНІ, ЩО ТАКЕ ДРУЖБА?

Починайте розповідати про дружбу з найпростіших понять. Для початку дитині достатньо знати, що дружба – це коли двом людям приємно і цікаво перебувати разом. Поступово переходьте від теорії до практики і давайте більше інформації, наприклад:
 1. Як знайомитися?
 2. Про що можна запитати нового знайомого?
 3. Як і в що грати з друзями?
Батькам потрібно бути поруч з дитиною під час її перших знайомств. З першого разу у дитини може і не вийти познайомитись, побудувати дружні відносини самостійно, але якщо ви будете підказувати і брати участь в цьому знайомстві – все вийде!

ВІД ТЕОРІЇ – ДО ПРАКТИКИ.

Ви вже встигли пояснити деякі основи дружби дитині, тому можна спробувати завести знайомство, а може, і дружбу, на практиці. Намагайтеся пропонувати зрозумілі і конкретні дії дитині, а не узагальнені і абстрактні. Наприклад, для дитини може бути незрозумілою пропозиція піти познайомитися з кимось на дитячому майданчику – адже вона ніколи цього не робила раніше. Замість цього давайте їй зрозумілі настанови: «Давай ти запитаєш, як звуть цю дівчинку», «Запропонуй тому хлопцеві пограти з тобою». Спочатку будь-хто буде соромитися і відчувати себе скуто – це нормально. Якщо ви будете наполягати на необхідності спілкуватися – ваші дії можуть погано позначитися на подальшій комунікації діток. Якщо малеча явно не готова до спілкування прямо зараз – краще відкладіть спроби, щоб повернутися до цього у більш сприятливій атмосфері. Коли ви бачите, що у вашого малюка з’явився інтерес до іншої дитини, але він сам не наважується підійти познайомитися – ви можете взяти ініціативу в свої руки. Спробуйте власноруч познайомити дітей, запропонувавши їм разом зайнятися цікавими і активними іграми. Наприклад, запропонуйте пограти в доганялки або малювати палицею на піску, розглянути іграшки один одного або покататися на гойдалці. Головне – заздалегідь з’ясувати ставлення вашої дитини до того, щоб ділитися іграшками з новими знайомими.

ЧИ ВПЛИВАЄ ТЕМПЕРАМЕНТ НА СПІЛКУВАННЯ?

Як відомо, є чотири основні типи темпераменту:
 1. Холерика можна відрізнити за його енергійністю та активністю. Такі діти дуже легко знаходять друзів, люблять спілкуватися і грати. З іншого боку, ця енергійність і емоційність може проявлятися і в агресивності, збудливості та у частій зміні настрою.
 2. Сангвініків легко переплутати з активними холериками, але їх відрізняє більша врівноваженість. Сангвінікам спілкування і дружба дається також легко. До нових соціальних контактів вони підходять з інтересом, дружелюбністю і цікавістю. Зазвичай, вони раді ходити в дитячий садочок і навіть, потрапивши у абсолютно нову компанію, діти-сангвініки зберігають спокій і не переживають.
 3. Меланхолік відрізняється добротою і м’якістю, але при цьому він дуже нерішучий і вразливий. Вразливому і чутливому меланхолікові не дуже просто зробити перший крок назустріч новим знайомствам, тому таким дітям особливо потрібна допомога дорослих.
 4. Якщо людина з дитинства проявляє флегматичний темперамент, їй знадобиться деякий час для засвоєння теорії і для перших спроб познайомитися. Флегматики дуже зважені, раціональні і сконцентровані, через що вони здаються трохи повільними. Перш ніж піти знайомитися з кимось, флегматик може довго обмірковувати своє гіпотетичне знайомство. Постарайтеся не квапити його, він просто рухається в комфортному для себе темпі.
До 3-4 років складно точно визначити, до якого темпераменту відноситься людина. Явні ознаки того чи іншого темпераменту проявляються з віком, ближче до шести років. Важливо знати, що темперамент – вроджена особливість, і вам, як батькам, потрібно цей факт брати до уваги . Що для однієї дитини – буденність, для іншої може стати трудомістким процесом або навіть непосильним завданням.

ДОПОМОЖУТЬ УЛУБЛЕНІ МУЛЬТФІЛЬМИ

Практика може початися і вдома, для цього вам знадобляться улюблені мультфільми та казки. Спробуйте разом з дитиною аналізувати дружбу улюблених персонажів: як вони познайомилися, що у них спільного, чим вони разом займаються?             Ви напевно знаєте безліч казок та мультфільмів про дружбу, але ось невеликий список того, з чого можна почати:
 • Ліло і Стіч. Історію цього мультфільма включає і серіал, і повнометражні фільми. Сюжет закручується навколо лиходія-інопланетянина, який випадково опиняється на Землі. Щоб його не розкрили, він прикидається собачкою, яку знаходить доброзичлива дівчинка, що обожнює тварин. Тепер Стічеві належить дізнатися, що таке турбота і дружба, а допоможе йому в цьому дівчинка Ліло.
 • В пошуках Немо. Улюблений мультфільм багатьох дітей і дорослих про дружбу та взаємодопомогу у сім’ї.
 • Льодовиковий період. Історія дружби абсолютно різних тварин, згуртованих однією місією. Це дуже зворушливий, емоційний, але при цьому веселий мультфільм, який ви будете раді переглянути разом зі своєю дитиною.
 • Шрек. Один з найяскравіших і веселих дружніх тандемів в сучасній мультиплікації. Цей мультфільм гарантує веселий настрій усій родині. Обов’язково запам’ятайте моменти, в яких персонажі вели себе не дуже правильно по відношенню до своїх друзів, і обговоріть їх з дитиною.
Важливо аналізувати не тільки хороші аспекти дружби, а й обговорювати неприпустиме ставлення до друзів. Не забувайте давати оцінку поганій поведінці і пояснювати, чому так робити не можна. Це стосується і  реального життя, коли дитина бачить поганий приклад у вчинках. Якщо ви бачите, що новий друг вашої дитини погано поводиться – не піддавайтеся бажанню заборонити дітям спілкуватися. Рано чи пізно ваша дитина все одно зустрінеться з поганим прикладом в житті. Замість цього поясніть їй, яка поведінка прийнятна, а яка – ні.

ЧОГО НАВЧИТЬСЯ ДИТИНА

В першу чергу, малюк зрозуміє і зможе пояснити поняття, пов’язані з дружбою: що це таке, хто такий друг, чим друзі займаються, як знайти друга і т.д. Підкріплюйте теорію особистими історіями про дружбу і обговоренням улюблених мультиплікаційних персонажів вашої дитини. Враховуйте, що діти не запам’ятовують все з першого разу, тому вам потрібно буде періодично повертатися до одних і тих самих тем, аби інформація добре засвоїлась. Поступово намагайтеся заводити знайомства разом з дитиною. Якщо ви побачите, що вона відчуває себе впевнено, коли ви поруч, запропонуйте дитині знайомитися самостійно. Навчіть малюка дружнім жестам: ділитися іграшками на майданчику, пропонувати веселі ігри новим знайомим, дружелюбно спілкуватися. Головне – не змушуйте і не тисніть на дитину, нехай все відбувається органічно. Підтримуйте свою дитину і поважайте її вибір та її друзів. Якщо дитині комфортно спілкуватися з одним другом або, навпаки, з дуже великою кількістю дітей – це нормально. Дружить вона з дітьми своєї статі або їй комфортніше в компанії протилежної – це не так важливо, як сам факт наявності дружніх відносин.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.