Як зробити прогулянку цікавой для дитини?

Як зробити прогулянку цікавой для дитини?
Те, що проводити час на свіжому повітрі – це важливо, кажуть лікарі, вчені, психологи, і навіть бабусі й дідусі. На жаль, не завжди виходить вибиратися на прогулянки з дитиною: можливо, сам малюк вважає за краще проводити час вдома за гаджетами або мультфільмами, а може батьки не надають великого значення прогулянкам. Давайте розглянемо це питання з точки зору фахівців різних сфер, дізнаємося як зацікавити дітей прогулянками і як зробити кожну з них особливою і такою, що запам’ятовується.

Свіже повітря і здоров’я

Гуляти на вулиці корисно для здоров’я, це факт. Однак абстрактні факти мало про що нам говорять, тому давайте обговоримо конкретний вплив прогулянок і їх відсутності на організм. Ось, що нам доводять лікарі і вчені: – Діти, які тривалий час гуляють на вулиці, рідше страждають на міопію (короткозорість). Вчені довго досліджували причини погіршення зору і з’ясували, що всього 40 хвилин на вулиці здатні знизити ризик погіршення зору на 25%! На користь зору працює природне освітлення і можливість тренувати очі, дивлячись на віддалені об’єкти. Фактично, прогулянки працюють не проти самої короткозорості, а проти спазму акомодації. Він виникає, якщо довго концентруватися на об’єктах поблизу (книги, гаджети, іграшки і т.д.), погіршуючи зір. – Регулярні прогулянки покращують сон у дітей і дорослих. Ви напевно помічали, що після дня, проведеного на дачі, в лісі або парку, заснути і виспатися набагато простіше. Зрозуміло, не кожен може собі дозволити гуляти весь день, але ви відчуєте результат, регулярно проводячи всього 40 хвилин на вулиці. Вибирайте локації для прогулянок далеко від трас і жвавих доріг, ближче до парків і лісів. – Особливо корисно гуляти дітям, які страждають алергіями. Провітрювання в квартирі хоч і корисні, але не може повністю позбавити приміщення від пилу і алергенів. На щастя, навіть незначний час, проведений на відкритому повітрі, очищає дихальну систему від шкідливих часток, які потрапили в неї, тому не ігноруйте прогулянки на свіжому повітрі. Досліджень, що доводять позитивний вплив прогулянок на організм дуже багато, і вони завжди підтверджують комплексний оздоровчий ефект прогулянок на організм. Навіть якщо ви живете не в найбільш екологічно чистому місці, прогулянки принесуть вам користь. Імунітет, серцево-судинна система, метаболізм, робота мозку і загальний тонус – все це можна поліпшити і зміцнити, просто перебуваючи поза приміщенням.

Що психологи говорять про прогулянки?

Доведена лікарями і вченими користь для організму – не єдина причина зайвий раз погуляти. Психологи теж всюди стверджують, що гуляти потрібно, оскільки це сприяє гармонійному розвитку психіки дитини. На вулиці діти отримують нові емоції, розширюють свій кругозір і отримують знання про навколишній світ. Для найменших навіть просте обмацування різних природних текстур – це новий досвід і відчуття. Навіть стрибки у калюжах в гумових чоботях для дитини можуть стати цікавим дослідженням, хоч з боку це так і не здається. Не забороняйте, а заохочуйте тактильне вивчення світу, не забуваючи про безпеку дитини. Помітивши щось небезпечне або підозріле (наприклад, мухомор або комаху), поясніть їй чому до цього не можна торкатися. Навчіть дитину не поспішаючи милуватися краєвидом, вибравши для цього мальовниче місце. Спостерігаючи за природою, діти захоплюються її красою і продуманістю навіть більше, ніж дорослі. Щоб зрозуміти, яку цінність несуть прості прогулянки для дитини, досить подумки відтворити власні дитячі спогади. У багатьох дорослих залишилися теплі спогади про прогулянки з батьками. Постарайтеся дати своїй дитині якомога більше таких теплих моментів на пам’ять.

Секрет ненудних прогулянок

Сучасних дітей не просто зацікавити звичайною прогулянкою, але їх складно в цьому звинувачувати. Ви і самі, швидше за все, віддасте перевагу новому серіалу або фільму, ніж прогулянці. Що вже говорити про дитину, якщо у неї є доступ до гаджетів або цікавих іграшок! Щоб зробити прогулянку для малюка більш привабливою, досить запропонувати йому більш насичену та цікаву програму на вулиці, ніж зазвичай. Не кожна сучасна дитина відчуватиме запал, якщо її відірвуть від улюблених домашніх розваг і просто приведуть на дитячий майданчик. Багато батьків вважають за краще здалеку спостерігати за своїми дітьми, сидячи на лавочці і не особливо беручи участь в прогулянці. Щоб дитина не втратила інтерес до такого проведення часу, вам краще самостійно направляти прогулянку в корисне русло. Відкривайте нові місця для прогулянок, намагайтеся будувати різноманітні маршрути і відвідувати більше парків, скверів або гуляти в лісі. Почніть з простих спостережень за природою, підказуючи малюкові, на що слід звернути увагу. Діліться спостереженнями і враженнями від побаченого / почутого. У процесі прогулянки, в кожної дитини з’являється безліч питань про все, що вона бачить. Намагайтеся давати якомога більше розгорнутих відповідей на задані теми, бо для дітей природно цікавитися всім новим і жадати знань. Не соромтеся, якщо малюк ставить дуже складні питання, на які у вас немає відповідей. Похваліть дитину за хороше питання, і запропонуйте разом дізнатися відповідь на нього. На щастя, сьогодні ви можете легко отримати доступ до будь-якої інформації в Інтернеті і дізнатися щось нове, про що ви раніше не замислювалися. Необов’язково фокусуватися тільки на природі – досліджуйте місцевість навколо вашого будинку, вивчайте прилеглі квартали, звертайте увагу на орієнтири, за якими можна зрозуміти своє місцезнаходження. Корисно буде навчити малюка визначати приблизний час доби за сонцем і закласти основи орієнтування на місцевості. Все це розвиває інтелект не гірше математичних задач. Тренуйте уважність і спостережливість разом з дитиною. Відзначайте, що змінилося з ваших минулих прогулянок, звертайте увагу на те, що відбувається навколо і спробуйте аналізувати. Для цього підійде все, що завгодно: будівельні роботи, автомобільний трафік, рослини, тварини або люди. Правильно провівши прогулянку, ви допоможете дитині розвинути свою уяву, спостережливість, творчий потенціал, стимулювати природну допитливість і навіть отримати деякі життєво необхідні навички.

Як розважити дитину на прогулянці?

Спостерігати за природою, життям міста або отримувати нові навички – це, звичайно, цікаво, але не у кожного малюка вистачить сил провести в такому режимі всю прогулянку. Дітям потрібно давати можливість перепочити і розважитися. Якщо дитина сама пропонує ідеї для ігор – постарайтеся їх приймати і давати можливість трохи подуріти. Ви можете самі пропонувати різні ігри, щоб трохи повеселитися. Ігри можуть включати в себе розвиваючі елементи, які допоможуть дитині краще зрозуміти себе і навколишній світ. Ми зібрали кілька корисних ідей, які ви можете запропонувати дитині:
  • Орієнтування на слух. На закритому майданчику, галявині чи в сквері, можна запропонувати дитині пограти із закритими очима. Ви навіть можете зав’язати їх або натягнути на очі шапку – головне, щоб дитині ця ідея не здалася страшною. Нехай дитина намагається шукати вас на слух, а ви будете подавати їй звукові підказки. Більш спокійний варіант – закривши очі, спробувати описати, що малюк чує. Таким чином, діти вчаться розрізняти звуки, визначати як далеко і з якого боку знаходиться джерело звуку, а також висловлювати словесно свої відчуття і тренувати уяву.
  • Творчі завдання з піском або снігом. Давайте дитині творчі завдання: зробити з піску або снігу якийсь гарний об’єкт. Наприклад, вона може зліпити милий будиночок зі снігу або побудувати мініатюрний квітник в пісочниці. Підказуйте, які ресурси можна використовувати для декорування: листя, траву, камінці, гілочки, квіти і навіть власні іграшки. Мотивуйте малюка проявляти ініціативу і стимулюйте розвиток творчого підходу – йому ця навичка буде дуже корисною в майбутньому.
  • Як весело навчити дитину розрізняти дерева? Пограйте з нею в детективів! Зберіть по одному листку з різних дерев і придумайте цікаву історію про те, як вони їх втратили. Завдання дитини – за допомогою доказу (листочка) шукати, яке дерево втратило його. Для цього вона буде порівнювати листя на дереві з листком-доказом. В процесі називайте назви дерев – так малюк швидко навчиться розрізняти дерева за зовнішнім виглядом листя. Додатково, дитина отримає навик аналізувати інформацію і зіставляти її.
  • Взаємодійте з природою. Споглядати природу – захоплююче, але ще цікавіше взаємодіяти з нею. Наприклад, ви разом з дитиною можете спорудити і повісити годівницю у зручне для спостережень місце недалеко від будинку. Дітям також сподобається втручатися в життя комах. Побачивши мурашник, поспостерігайте за організацією мурах навколо нього. Покажіть як шеренга мурах буде реагувати на перешкоду або на солодощі.
Придумувати розвиваючі ігри для дітей може бути так само захоплююче, як і грати в них. В Інтернеті вже зібрані сотні цікавих розваг і експериментів. Ви самі легко придумаєте безліч розваг, орієнтованих на розвиток уяви, координації рухів і т.д. Тренуйте креативність і прислухайтеся до малюка – у нього теж знайдуться цікаві ідеї. Крім користі про здоров’я, ви повинні пам’ятати, що тільки від вас залежить те, яким запам’ятають дитинство ваші діти. У ваших силах зробити його барвистим, цікавим і атмосферним. Кожен малюк буде щасливий провести час з батьками на свіжому повітрі, а нагородою для вас буде його щире здивування від нових знань.  
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.