Розвиток критичного мислення у дітей

Розвиток критичного мислення у дітей
Об’єктивно оцінювати те, що відбувається, робити висновки та приймати рішення, складати особисту думку про що-небудь – за все це відповідальна навичка критичного мислення. Розвиваючи цю навичку, ми прищеплюємо звичку споживати та використовувати інформацію усвідомлено, а не бездумно. Мислити критично – означає мати можливість бути креативним, ставити під сумнів думку більшості, шукати оригінальні способи вирішення завдань і вміти компетентно користуватися інформацією.

Що дає навичка критичного мислення

Протягом життя ми весь час стикаємося з ситуаціями, які не можна описати, як очевидно хороші або погані. Чим доросліша людина стає, тим складніші й комплексніші стають ситуації, в яких потрібно зробити вибір. Вашій дитині ще належить зробити безліч рішень, наслідки яких складно оцінити заздалегідь. Наприклад, кожен школяр повинен вирішити які іспити складати, на яку спеціальність вступати та ким потім працювати. Крім прийняття рішень, критичне мислення допомагає орієнтуватися в навколишньому інформаційному просторі. Телебачення, лідери думок в інтернеті, навіть наше оточення не завжди відображають правдиву картину світу. Кожна людина повинна вміти критично оцінювати будь-яку інформацію і перевіряти її. Навіть найменшим необхідне вміння критично мислити. Діти дуже залежать від колективу, але це може зіграти з ними злий жарт. Навіть в дитячому колективі потрібно відрізняти хороше від поганого, щоб не потрапити під поганий вплив. Сьогодні ми все ще можемо спостерігати брак критично мислячих людей в суспільстві, особливо в країнах СНД. У нас виросло не одне покоління «зручних» людей, які звикли робити все по шаблону. Ці покоління мають вплив і на наших дітей, нав’язуючи їм своє бачення життя. Щоб виростити вільнодумну людину, потрібно відмовлятися від цих установок і розуміти, що «зручна дитина» – це нещасний дорослий в майбутньому. Мета кожного з батьків сьогодні – виростити людину, яка вміє відокремлювати думки від фактів, шукати і аналізувати різну інформацію, ставити будь-які питання і приймати зважені рішення щодо життя. Критично мисляча людина відображає в собі впевнену, незалежну та успішну людину.

Розвиваємо уміння мислити критично у дитини

Є кілька умов, без яких будь-які спроби розвинути критичне мислення будуть марні:
  1. Довірливі відносини в родині. Дитина повинна знати, що будинок – його безпечне місце. Тут вислухають, допоможуть, до його думки обов’язково прислухаються. Для створення такої атмосфери залучайте дитину до обговорень, запитуйте його думки з різних, навіть «дорослих» питань.
  2. Якщо малюк помиляється, у нього повинна бути можливість запропонувати інші варіанти. Замість готового правильного варіанту відповіді, пропонуйте йому пошукати інші рішення. Так він буде розуміти, що припуститися помилки – це нормально і нестрашно.
  3. Розповідайте дитині про свої плани, цілі та мотивації. Для нього це теж досвід і можливість чогось повчитися.
Крім вправ, спрямованих безпосередньо на розвиток критичного мислення, у дитини повинні весь час з’являтися нові знання, спостереження і думки. Намагайтеся якомога частіше брати дитину з собою, розширюйте кругозір починаючи від виставок і закінчуючи походами на пошту – все це допоможе дитині дізнаватися більше про те, як влаштований світ навколо. Одне з цікавих вправ, доступних для дитини в будь-який час – можливість самому відповісти на його запитання. Якщо дитина ставить просте питання, запропонуйте йому самому подумати на цю тему і запропонувати свої варіанти відповідей. Вибрати найбільш відповідний і внесіть свої уточнення. Ви можете самостійно ставити питання малюкові та мотивувати його до пошуку інформації по заданій темі. Якщо дитині це дається складно – допоможіть знайти відповідь, при цьому не поспішайте давати готовий правильний варіант. Іноді, ви можете припуститись якоїсь помилки, якщо бачите, що дитина непогано орієнтується в питанні. Так він буде тренувати уважність і шукати можливі помилки всюди. Привчайте дитину до інтелектуальних дискусій. Ви можете взяти будь-який аспект життя – наприклад, миття посуду, і запропонувати дитині роздуми на тему чи потрібно мити посуд. Що буде, якщо цього не робити? Які плюси та мінуси миття посуду? Дитина зможе зрозуміти, чому це потрібно, при цьому буде спиратися тільки на свої висновки, а не на ваш вплив або загальноприйняту думку.

Ігри, що розвивають критичне мислення

Ось список веселих дитячих ігор, які допоможуть тренувати навик:
  • «Ситуаційний пазл» – класична гра з безліччю різновидів (наприклад, «Хто Я?»). У неї можна грати в форматі настільної гри або усно. Суть: відгадати загадане слово, персонажа або ситуацію, задаючи питання і отримуючи відповіді в форматі Так / Ні.
  • «Alias» підходить дорослим і дітям. Суть гри – описувати отримані слова або словосполучення, не використовуючи їх.
  • «Воображарій» дуже схожий на «Alias», але в ньому для опису загаданого слова можна використовувати 3 способи: зображати на папері, показувати рухами або пояснювати усно.
Усі ці ігри допоможуть весело провести вихідний вечір в колі родини, при цьому вони допомагають розвинути навичку критичного мислення.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.