Як привчити дитину до здорового харчування?

Як привчити дитину до здорового харчування?
Сьогодні знайти в продуктовому магазині смачні, корисні і різноманітні продукти дуже легко. Маючи такий великий вибір, кожна людина повинна вибирати для себе тільки найкраще, щоб харчуватися правильно. Але виявилося, що цей нескінченний асортимент товарів приніс нам більше шкоди, ніж користі. Практично неможливо пройти повз, не звернувши увагу на відділ зі свіжою випічкою, ігнорувати сотні видів цукерок або печива, відмовлятися від солодких соків і газованої води. Для дітей подібне харчування представляє ще більшу загрозу, ніж для дорослих. Батьки турбуються про харчування свого малюка. Зазвичай, для дітей навіть готують окреме меню, що складається з тих страв, які вони їдять з найбільшим задоволенням. Для батьків важливіше, щоб дитина наїлася, а не що саме він їсть. До цього додаються різні солодощі і газована вода, якими у нас прийнято балувати дітей. Їх приносять бабусі, дідусі, купують батьки, ними пригощають на святах. Якщо спочатку дитина пробує все, що дають батьки, просто з цікавості, то пізніше у нього починають формуватися переваги в їжі. Звичайно, вибираючи між звичайним меню і солодощами дитині завжди буде хотітися шкідливого, але смачного. А батьки не зможуть встояти, щоб не пригостити цим дитину. Краще, щоб батьки вже правильно харчувалися . В іншому випадку ви повинні бути готові почати цей шлях разом з малюком. Адже не вийде привчити дитину любити здорову їжу, якщо ви самі будете харчуватися неправильно. Переваги в їжі,  у дитини формуються в дитинстві, тому ви в силах вплинути на його здорові звички в харчуванні. Ми зібрали список порад, який допоможе привчити дитину до правильного харчування. 

 Не готуйте дитині окремо

Як тільки дитина перелаштувався з рідкої їжі на тверду, він цілком може їсти на рівні зі всією сім’єю. У ваші обов’язки входить тільки контроль безпеки їжі: прибирайте кісточки і те, що неможливо прожувати. В іншому немає ніякої необхідності давати дитині дитяче харчування або особливі страви. Усвідомте, що у нас в голові зібралося безліч стереотипів щодо хорошої їжі для дітей. Цьому сприяють особистий досвід і вплив суспільства. Ви вибираєте їжу для малюка, згадуючи те, чим вас годували в дитинстві. Манні каші, макаронні вироби і солодкі сирні запіканки з варенням, звучать, як щось правильне для дітей, але це не так.   Бабусі теж наполягають на своїх знаннях про те, чим краще годувати немовля. Старше покоління може не замислюватися, що солодкі компоти ніяк не пов’язані зі здоровим харчуванням. Сюди ж відноситься вплив маркетингових кампаній, які багато років рекламують  поняття: сосиски дитячі, дитяче печиво , дитяче шампанське. На підсвідомому рівні покупці оцінюють якість таких продуктів вище і допускають їх в раціон дітей.

 Будьте Амбассадором  правильного харчування вдома

 Діти сприймають своїх батьків головним авторитетом. Тому їм легше буде почати здоровий спосіб життя, якщо ви станете хорошим прикладом. Ми вже говорили про те, що неможливо виховати любов до здорового харчування, якщо ви самі його ігноруєте.  Щоб об’єктивно оцінити наскільки ви  правильно харчуєтеся, спробуйте в якості експерименту записувати все, що їсте протягом тижня. Ви здивуєтеся, адже швидше за все, ваш раціон виглядає не настільки здоровим, як вам хотілося б. Подібний список допоможе вам переглянути свої звички в кращу сторону.  Щоб дитина їла правильні страви з великим апетитом, залучайте його в процес приготування їжі. Йому буде приємно є те, що він допомагав готувати. Розповідайте про свої улюблені рецепти, пропонуйте малюкові пробувати ваші улюблені продукти, і тоді він точно полюбить їх так само, як і ви. 

Солодке тільки на вихідних

Не впадайте в крайнощі і диктатуру, роблячи солодощі забороненим продуктом для малюка, але контролюйте їх споживання. Не давайте дитині солодке щодня. Зведіть вживання десертів до 1-2 днів на тиждень, бажано у вихідні. Так дитина буде отримувати задоволення від невеликих порцій солодкого, при цьому не зашкодить своєму здоров’ю і апетиту. 

Спрагу втамує тільки вода

 Наша мета отримати з усього, що споживає дитина, максимум користі. Дитина може з’їсти за добу обмежена кількість їжі як за обсягом, так і по калорійності. Тому враховуйте, що коли він п’є сік, лимонад або компот, ці напої можуть витіснити більш корисну їжу з раціону малюка. Подумайте, що буде корисніше для дитини: 100 грам пакетованого соку або 100 грам овочів? Якщо так подумати, то в будь-якому напої, крім води, відпадає потреба.  В здоровому раціоні повинні бути свіжі соки, смузі та інші корисні напої, але вони повинні розцінюватися як частина їжі, а не спосіб втамувати спрагу. Протягом дня дитині достатньо звичайної води, якої можна напитися без шкоди апетиту. 

 Що сьогодні в меню?

Важливо дотримуватися одного і того ж графіка. У харчуванні організованість теж не буде зайвою. Якщо чітко розуміти, що солодощі дають лише в суботу та неділю, немає ніякого сенсу просити їх в четвер. Коли дитина хоча б приблизно знає, що батьки будуть готувати в будні і вихідні дні, вона приблизно розуміє, чого їй варто очікувати. Замість вимог солодощів він буде спокійно чекати суботи, щоб отримати їх, а в інші дні радіти корисному фруктовому десерту на вечерю.   Головне правило не порушувати налагоджений графік, навіть якщо спочатку дитина буде просити щось. Якщо ви одного разу піддастеся на вмовляння вона буде намагатися повторити свій успіх знову. 

Ви краще за всіх знаєте, що потрібно вашій дитині 

 Деякі з цих правил звучать досить суворо, тому ви можете зіткнутися з нерозумінням з боку родичів або навіть друзів. Що ж це за виховання з таким переліком обмежень? Але турбота про здоров’я малюка обов’язок виключно батьків, тому тільки вам вирішувати, як буде харчуватися дитина. Якщо ви вирішили виховати здорову людину з правильними звичками не піддавайтеся на провокації з боку інших людей. Ви не зобов’язані вчити їх основам здорового способу життя або виправдовуватися. Якщо ваш вибір не шкодить здоров’ю дитини, а йде тільки на користь, чому хтось буде говорити вам, що це неправильно?

Як реагувати на критику?

 Приготуйтеся до того, що критичну оцінку виховання дитини, вашого способу життя і мислення ви будете отримувати від багатьох людей, починаючи від малознайомих людей і закінчуючи близькими родичами. Постарайтеся спокійно пояснити свою позицію тим, хто цього потребує. Якщо ви стикаєтеся з нерозумінням, неприйняттям або гострою критикою навіть після своїх пояснень просто не продовжуйте переконувати співрозмовника. Краще ігнорувати цю тему надалі, щоб не псувати відносини.

 Правила харчування в гостях 

Буває, що дітей потрібно залишити комусь на кілька годин або навіть з ночівлею. Переконайтеся, що родичі / друзі, з якими ви залишаєте дітей, знають, чого не варто давати вашим дітям. Якщо ви спокійно попросите не давати якісь продукти дітям швидше за все, до вас прислухаються. Зазвичай, якщо дітям не можна щось давати це не безпричинно, і ніхто не захоче перевіряти, що ж станеться, якщо пригостити його цим.

 Не перегинайте палицю

  Дитина не повинна відчувати себе обділеним або не таким, як усі. У нього в голові не повинна з’являтися думка, що йому щось забороняють. Здоровий підхід повинен бути у всьому, в тому числі в обмеженнях, а найсуворіші заборони до доброго не приводять. В цілому, є щось можна все, просто не завжди.  Якщо ви з малюком йдете на дитяче свято очевидно, що там буде багато їжі, яку ви не даєте йому в повсякденності. Навіть не намагайтеся заздалегідь налаштовувати дитину, щоб він не їв шкідливого на святі. Швидше за все, діти самі не будуть налягати на незнайому їжу. І від одиничних випадків шкоди здоров’ю не буде, адже по-факту не буває поганої і хорошої їжі вся справа в помірності споживання. Якщо є одна тільки селера, нехай і дуже корисна, організм все одно постраждає.  Для дітей важливо бути такими ж, як і всі інші в колективі. Нехай такі свята викликають тільки щиру радість, а не тривогу. Та й вам не буде приємно, якщо вашу сім’ю вважатимуть з дивною, тому що ви їсте тільки корисну їжу. Парадоксально, але турбота про організм й  досі викликає у сторонніх людей здивування. 

Аргументуйте користь 

Важливо не тільки правильно складати раціон малюкові, але і пояснювати про вплив їжі на організм. Так як всі діти з великим інтересом поглинають нову інформацію, їм буде цікаво дізнаватися цікаві факти про різних продуктах. Навіть дворічні малюки будуть уважно слухати прості і коротенькі лекції про здорове харчування в вашому виконанні. Почніть з наступних тем:
  • Навіщо взагалі потрібно їсти? 
  • Що відбувається з їжею, коли вона потрапляє в організм? 
  • Як влаштований стравохід?
  • Які корисні властивості у тих чи інших продуктів?
  • Що трапиться з організмом, якщо харчуватися неправильно? 
  • Що таке вітаміни? 
Дітям дорослішим  можна давати факти серйозніші, наприклад, як конкретно організм розщеплює продукти, які вітаміни за що відповідають, як їжа впливає на роботу мозку. Дітям дуже подобається формулювання, що їх організм це вірний друг, який виконує всі доручення і піклується про них. Натомість він просить тільки уваги до себе і турботи у вигляді корисної їжі і звичок. Після таких роз’яснень, діти й самі не захочуть їсти, що заманеться.

 Нові смаки

Багато дітей відмовляються їсти деякі продукти, навіть не спробувавши. Буває, що з першого разу смак сприймається неправильно і здається неприємним. У будь-якому випадку, щоб малюк їв все, він повинен все пробувати. Поясніть йому, що деякі продукти насправді дуже смачні, але для них потрібно натренувати смакові рецептори. Дозвольте випльовувати в серветку їжу, якщо вона здалася дуже несмачною, але домовтеся, що обов’язково потрібно пробувати все, що поклали в тарілку. Згодом малюк розкуштує нові продукти і почне їсти їх з радістю. 

 Голодні діти не вередують

 Якщо ви стикаєтеся з тим, що під час вечері малюк вередує або відмовляється їсти задумайтеся, може ви давали йому занадто багато перекусів протягом дня. Зведіть такі перекуси до мінімуму, і тоді голодна дитина з великим апетитом з’їсть все, що ви їй дасте. Якщо малюк просить їсти протягом дня, пропонуйте йому корисну їжу овочі, невелика кількість горіхів. Якщо він від цього відмовляється, значить насправді не голодний.  Ваше прагнення вести здоровий спосіб життя і виховувати корисні звички своїм дітям це прекрасно! Гарне виховання і здорові звички не пройдуть безслідно, і ваші діти обов’язково виростуть щасливими і здоровими. Можливо, не завжди буде легко, але здоров’я дітей цього варто. Сподіваємося, що зібрані поради допоможуть вам і полегшать цей шлях.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.