Моя дитина – маніпулятор: причини і що робити

Моя дитина – маніпулятор: причини і що робити
Чи можуть діти маніпулювати дорослими? Навіть якщо не всі батьки задавалися цим питанням, то багато точно підозрюють своїх дітей в цьому. Маніпулятивні дії можуть проглядатися як вдома, так і в дитячому садку або школі. Чому малюк так поводиться і чи завжди це маніпуляція?

Визначення маніпуляції

Не завжди поведінку дитини правильно оцінюється батьками. Ярлик «маніпулятор» іноді навішується безпідставно. Щоб точно відрізнити маніпулятивна поведінка чи ні, потрібно знати що саме вважається таким. Мета будь-якої маніпуляції – змінити поведінку іншої людини в свою користь. При цьому використовуються такі прийоми:
 1. Обман;
 2. Навмисне приховування інформації;
 3. Насильницькі дії;
 4. Загрози.
Ваш малюк точно використовує щось з перерахованого вище в своїх цілях? Ця оцінка поведінки малюка дуже важлива, адже часто маніпуляцією називають практично будь-який «неприйнятне» дитячу поведінку. Щоб боротися з маніпулятивним поведінкою, потрібно знати його причини та особливості прояву у дітей різних вікових груп.

Що не є маніпуляцією

Найчастіше з маніпулятивним поведінкою плутають:
 1. Плач і навіть крик дитини, якщо мама пропадає з поля зору. Знайомі та родичі можуть говорити, що повертатися до плакав дитині не можна, а інакше буде і далі «мотузки вити» і маніпулювати. Малюкові ж просто може бути страшно, самотньо, сумно, але він не може по-іншому висловити свої емоції.
 2. Будь-який непослух або впертість теж часто прирівнюють до спроби маніпулювати. Але навпаки, якщо діти відкрито говорять про свої бажання – вони не маніпулятори. Така поведінка частково похвально, і все, що їм потрібно – трохи більше самостійності.
 3. Бажання проводити багато часу у мами чи тата на ручках. Ні, дитина не намагається таким чином вами маніпулювати, просто для нього дуже важливо відчувати постійну емоційну зв’язок зі своїми улюбленими батьками.
Пам’ятайте, що маніпулятор передбачає реакцію інших людей на свою поведінку, виходячи з цього намагається домогтися вигідної для себе реакції. До певного віку діти не здатні передбачити навіть власну реакцію в короткостроковій перспективі, що вже говорити про складні маніпулятивних ланцюжках.

Як проявляється маніпуляція у дітей

Не всі діти маніпулюють однаково. Як правило, в кожній віковій групі є свої «улюблені» психологічні прийомчики.

Новонароджені

Найчастіше, в цьому віці за маніпуляцію сприймається практично будь-який плач без видимої причини. Але чи є в цьому ознаки маніпуляції? Ні, адже немовля просто звертає на себе увагу, і у нього для цього немає інших інструментів. Він не може покликати маму чи тата, розповісти про свої почуття або повідомити про бажання. Тому, не варто переживати щодо немовлят – вони точно не можуть бути маніпуляторами, а їх плач викликаний якимись важливими для них причинами. Немовляті дуже важливий емоційний контакт з батьком, тому не ігноруйте його бажання побути поруч з вами. Найкраще, що ви можете зробити з цим – старатися виявити бажання і потреби раніше, ніж він почне сам звертати на них увагу криком або сльозами.

Діти до трьох років

У проміжок часу від одного року і до трьох, дитина дуже стрімко розвивається: починає говорити, усвідомлювати себе як людини, починає хотіти чогось конкретного. У цьому віці маніпуляції хоч і можливі, але вони все-таки несвідомі. Це просто чергова спроба малюка пізнати світ і людей навколо краще і спробувати на це оточення вплинути. Зазвичай, на подібне малюка штовхають дуже сильні і практично непереборні бажання. Наприклад, дитині може бути дуже цікавий ваш смартфон або щось незвичайне, побачене на вулиці. Якщо йому цього не дають – він тут же починає плакати. Але знову ж таки, не через злого умислу таким чином на вас вплинути. Просто дитині зовсім не вдається приборкати свої забаганки, його переповнюють дуже сильні емоції і почуття, в яких він не в силах розібратися. Поради батькам у подібних ситуаціях: Постарайтеся перейнятися почуттями вашої дитини. По можливості допомагайте йому зрозуміти що він хоче в конкретний момент і дати йому це. Якщо такий результат неможливий, проговорите бажання і причину, по якій цього не досягти: «Я бачу, що ти дуже хочеш цю іграшку, але сьогодні ми не планували купувати нові іграшки». Правила допомагають дитині краще розуміти, як влаштовано все навколо. Наприклад, якщо він дуже хоче солодкого, але ви обмежуєте споживання цукру – інвентаризують це правилом. Якщо солодке можна тільки вранці і це офіційне правило – дитина не буде просити його в інший час. Головне, щоб ви самі і інші члени сім’ї не робили винятків. Намагайтеся допомогти дітям розібратися в своїх емоціях і навчіть справлятися з ними. Це допоможе краще розуміти свої бажання і почуття щодо цього. Якщо малюк часто не може впоратися з емоціями – спробуйте вправи з розвитку емоційного інтелекту.

Дошкільний вік

Ось де з’являються спроби маніпулювати «як дорослий». На щастя, дошкільнята все-таки не дуже в цьому хороші і всі їхні спроби легко викриваються. Наприклад, якщо малюк ходить в дитячий сад, він може спробувати збрехати про своє самопочуття, щоб пропустити день у садочку. У такі моменти потрібно дати зрозуміти дитині, що ви знаєте його справжні мотиви і обговорити з ним справжню причину небажання йти в садок.

1-11 клас

Якщо ви відстежували маніпуляції з дитинства і давали дитині альтернативні способи говорити про свої бажання – навряд чи вже доросла дитина буде намагатися маніпулювати будь-ким. Але це не означає, що якщо дитина вже звик до подібного способу домагатися свого, значить він невиправний. Це просто звичка, вироблена через незнання інших шляхів вирішення проблем. Ви все ще можете використовувати всі методи, призначені для дітей молодшого віку, а в крайньому випадку вам може допомогти фахівець.

Алгоритм дій для батьків

Підсумуємо все, що допоможе вам навчити дитину говорити про свої почуття і домагатися бажаного без маніпуляцій:
 1. Передбачати природні бажання і потреби вашого малюка.
 2. Дуже важливий контакт з дитиною, підтримуйте його якомога частіше, особливо в дитинстві.
 3. Побільше промовляти бажання дитини, його почуття.
 4. Розуміюче поставтеся до почуттів малюка, поспівчуває, якщо він не отримує бажаного. Навчіть справлятися зі злістю, образою або сумом, але не забороняйте проявляти будь-які емоції.
 5. Розширюйте межі самостійності дитини. У нього повинна бути свобода вибору і відчуття, що він сам впливає на свою життя.
 6. Вводите правила і всією сім’єю дотримуйтеся їх, в той же час не доводьте правила до абсурду. Правила допомагають дітям розуміти чого можна очікувати, а чого точно не трапиться.
 7. Викривайте маніпуляції м’яко, шукайте щирі причини і обговорюйте їх.
 8. Не сваріть, не кричіть, не осуджуйте. Підказуйте як можна було домогтися свого по-іншому.
Корисно буде додатково розвивати емоційний інтелект і соціальні навички, особливо в дитячому саду, коли дитина формується як особистість. Коли діти багато часу проводять в колективі, вони краще розуміють основи ефективної взаємодії з іншими людьми, а значить рідше вдаються до маніпуляцій. Пам’ятайте, дитячі спроби маніпулювати – це нормально, адже це один з найпростіших психологічних прийомів отримати те, що хочеться. Є сенс лаяти дитини тільки в тому випадку, якщо він зробив щось погане, тобто за поведінку або загрози. За маніпулювання лаяти безглуздо, так як людина просто не навчиться іншим способам, при цьому рано чи пізно доведе свій навик до досконалості.  
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.