Якщо дитина обманює: як зрозуміти

Якщо дитина обманює: як зрозуміти
Те, як людина спілкується і якими прийомами в спілкуванні користується, формується ще до школи. Формат звичного спілкування людини – це реакція на його оточення, життєві ситуації, стосунки з сім’єю і т.д. Тому, коли батьки починають помічати, що дитина якось змінилася в спілкуванні в гіршу сторону і почала брехати – потрібно насамперед проаналізувати причини таких змін та вжити адекватних заходів.

Причини, за якими обманюють діти

На обман дітей можуть штовхати найрізноманітніші чинники, але батькові важливо знати хоча б найпоширеніші з причин.

Відчуття страху

Дуже часто діти починають обманювати через страх. Причини боятися можуть бути різними. Чого може бояться ваша дитина?
  • Страх бути покараним. Малюк може брехати навіть у тих ситуаціях, де немає його прямої провини: щось втратив, впав і забруднився, порвав одяг. З одного боку, він це зробив не спеціально, але якщо через це може виникнути конфлікт з подальшим покаранням – він може спробувати збрехати. Подібна поведінка зустрічається в сім’ях, де покарання досить суворі. Якщо у вас така сім’я, дитина може і зовсім перестати розповідати що-небудь через страх. Оптимальне рішення – переглянути підхід до покарань.
  • Якщо в родині дуже високі стандарти, вся сім’я дуже «правильна» – дитині може бути страшно отримати осуд від родичів. В голові у малюка може з’явитися думка, що якщо він зробив щось неправильне, батьки взагалі можуть перестати його любити. Виникає конфлікт: як вони, такі правильні і суворі, візьмуть мене – такого погано?
У разі, якщо обман спровокований саме страхом, у батьків є можливість допомогти дитині і показати їй, що він може їм довіряти. Обговоріть ситуацію, що склалася, не лайте і не обговорюйте малюка. Як тільки він відчує, що боятися нема чого, у нього не буде приводів брехати.

Відчуття невпевненості,  меншовартості

Коли дорослі ігнорують бажання малюка, його характер і прояви особистості – вони ризикують зіткнутися з обманом з боку дитини. Уявімо, що батьки самі вибирають захоплення і секції для малюка, ігноруючи його справжні хобі. Кілька разів він навіть спробує висловити свою думку, але якщо її не врахують, це не означає, що малюк змириться зі своїм становищем. Зрештою, дитині буде простіше обманювати батьків, прогулюючи заняття, ніж ігнорувати власний дискомфорт і продовжувати їх. У кожної людини, навіть зовсім юної, повинна бути можливість самовиражатися і висловлювати свою думку. Якщо ви не хочете, щоб така ситуація склалася в ваших стосунках – дайте малюкові більше свободи і самостійності.

Почуття сорому

Багато ситуації, вчинки і навіть думки викликають у людей почуття сорому. Діти – не виняток, особливо коли вони починають замислюватися і цікавитися інтимними питаннями. Інформаційна прогалина в цьому питанні змушує їх соромитися і приховувати від батьків важливу інформацію.Дуже важливо розповідати дітям про  їхній фізіологічний і психічний розвиток. Подібні просвітницькі бесіди допоможуть дитині зрозуміти, що з ним все нормально, що його думки і дії – це частина дорослішання, через яку проходили всі. Не всім такі теми даються легко, але важливо навчитися бути відвертим з дитиною, якщо ви чекаєте того ж від нього.

Бажання самоствердитися, похвалитися

Часто діти обманюють, прикрашаючи своє життя і досягнення. Це брехня на рівні фантазій, викликана невпевненість в собі. Часто діти брешуть про проведені десь на островах канікулах або про професії батьків. Найчастіше ця модель поведінки зустрічається в школі, коли школярі хочуть якось виділитися на загальному тлі або просто довести, що вони не гірші. Потрібно з дитинства закладати в малюка систему цінностей, в якій статус не визначається багатством або чимось матеріальним. Поясніть дитині, що у нього вже є багато: турботливі батьки, затишний будинок, хороші взаємини в сім’ї. Буває, що дитина через обман намагається привернути увагу. Прийміть таку поведінку як сигнал, що вам потрібно більше часу проводити разом з малюком, підбадьорювати його і хвалити.

Маніпуляція

Одна з найбільш очевидних причин для брехні – спроба отримати якусь вигоду за всяку ціну. Рано чи пізно, кожен батько з цим стикається. Наприклад, дошкільник може збрехати про погане самопочуття, щоб не піти в дитячий сад, а цілий день лежати перед телевізором, поки ви за ним доглядаєте і хвилюєтесь  При якісно проведеній бесіді, така модель поведінки зводиться нанівець. Поясніть дитині, що такий спосіб отримати вигоду малоефективний, а ще дуже неприємний всім іншим. Розкажіть малюкові інші способи етично домагатися бажаного і домовлятися.

Як розпізнати обман

Майже всі діти погано вміють брехати, за винятком геніальних вигадників з талантом від природи. На брехню будуть вказувати такі ознаки:
  • Інформація з дуже мізерними деталями;
  • Обманщик може заплутатися в своїх словах, кожен раз трохи по-іншому розповідати події;
  • Формат оповідання не послідовний, а скаче в довільному порядку.
Якщо ви все ще не впевнені, чи бреше дитина, спробуйте перепитувати у нього факти з розповіді, трохи змінюючи деталі. Допомогти зрозуміти, чи приховують від вас щось, може поведінка. Якщо ви бачите, що дитині дискомфортно, вона напружена і відводить погляд – це може говорити про спробу обдурити вас.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.