Чи заводити домашню тварину для дитини?

Чи заводити домашню тварину для дитини?
Тварин люблять всі, а тим більше – діти. Але є невелика відмінність: дорослі вбачають в домашньому улюбленці об’єктивні обмеження звичного життя, обов’язки і велику відповідальність. Діти всіх цих складнощів не враховують, але вже з навчальної школи хочуть завести пухнастого друга. То чи варто піддаватися на вмовляння завести улюбленця або краще відмовитися від цієї ідеї?

Чому діти просять завести вдома тваринку?

Майже кожна дитина просить батьків завести домашнього улюбленця в сім’ю. Спершу потрібно зрозуміти з якої причини з’явилась потреба в цьому. Можливо, дитина просто побачила собаку або кішку в гостях, але може бути і так, що малюк хоче компенсувати свої внутрішні переживання та проблеми за допомогою тварини. Наприклад, його ображають в школі, тому він хоче завести собаку, щоб отримати захисника в її особі. Або дитина має проблеми з пошуком друзів, тому хоче завести кішку, щоб нарешті знайти друга. Якою б не була причина – її обов’язково потрібно дослідити та встановити, а далі, за необхідністю, спробувати вирішити її до появи пухнастого в вашій сім’ї. Уявіть, що дитина дійсно хоче завести собаку-захисника, щоб відчувати себе в безпеці. Але не розібравшись у причині, ви навряд чи заведете йому грізного пса. Швидше за все, ви віддасте перевагу невеликій породі, щоб собаці було комфортно жити в квартирі – джек рассел, такса, коргі і т.д. З точки зору батьків – дитина отримала бажану собаку, але сама дитина може розчаруватися і не проявляти інтересу до тварини, а турбота про нього повністю перейде на відповідальність дорослих. Щоб не постраждала ні тварина, ні дитина – необхідно з’ясувати першопричину і вирішити її, за необхідністю.

Як домашній улюбленець впливає на розвиток дітей

Проведено сотні досліджень, що підтверджують лікувальний та корисний вплив домашніх улюбленців на здоров’я людей і їх самопочуття. Для дітей можна виділити такі значимі переваги спілкування з тваринами:
 • Домашній улюбленець допоможе відчути відповідальність і навчить турбуватися не тільки про себе, а й про маленького друга.
 • У дітей, які доглядають за пухнатими друзями, зростає впевненість в собі і своїх силах, вони вчаться відчувати себе в ролі старшого.
 • Спілкування з улюбленцем заспокоює дітей, причому навіть гіперактивних.
 • Якщо ви плануєте другу дитину, доманшій улюбленець може допомогти підготувати первістка до майбутнього поповнення в сім’ї, і навчить жити в будинку з кимось ще.
 • Якщо вибір припав на пса, тоді дитина точно буде проводити більше часу на вулиці, що позитивно позначиться на її здоров’ї.
 • У вашого малюка завжди буде вірний друг, з яким йому не буде страшно і самотньо.
Відповідальність, дисципліна, режим дня, розвиток емпатії – аргументів на користь домашнього улюбленця дійсно багато. Тепер потрібно визначитися яка саме тварина могла б увійти у вашу сім’ю.

Вибір улюбленця

На вибір домашнього улюбленця найчастіше впливають наступні критерії: вік дитини, як багато часу сім’я проводить вдома, часто сім’я буває в роз’їздах і хто може доглядати за твариною, якщо вам потрібно буде виїхати. Батьки надають перевагу невибагливим і маленьким хвостатим улюбленцям, але краще відмовитися від тварин з короткою тривалістю життя:
 • Домашні та декоративні щури дуже розумні, веселі і не вимагають серйозного догляду, але живуть в середньому три роки, в дуже рідкісних випадках доживають до шести років.
 • Хом’ячки теж не відрізняються тривалістю свого життя.
 • Деякі акваріумні рибки можуть похвалитися порівняно з іншими великим життєвим циклом, але навряд чи по-справжньому стануть великим захопленням дітей, особливо якщо говорити про дошкільників. Але з рибок або черепах цілком можна почати.
Тривалість життя домашнього улюбленця має величезне значення, адже маленька дитина дуже швидко звикне і полюбить нового друга. Говорячи про щурів, хом’яків або тушканчиків, потрібно пам’ятати про їх коротке життя, а значить господарям доведеться пережити втрату друга вже через декілька років. Краще звернути увагу на тварин-довгожителів, серед яких ви точно знайдете ідеального улюбленця:
 • Собака. Про неї мріє більшість дітей, але за цією твариною досить складно доглядати. Заводити собаку найкраще школярам, чим старша дитина – тим краще зможе подбати про чотириногого товариша. Чи породисту собаку ви заведете або ж візьмете дворняжку з притулку – краще з самого початку залучати кінолога, щоб виростити її розумною, здоровою і слухняною.
 • Котеня можна вважати кращим вибором для дорослих дітей. Зовсім маленьким дітям не варто давати маленьке та тендітне створіння в руки, але вже у віці молодшого школяра майже кожна дитина розуміє як правильно поводитися з котиками. Їх не потрібно постійно вигулювати, вони прекрасно себе почувають в квартирі, досить самостійні, але при цьому такі ж віддані друзі, як і собаки (просто по-своєму).
 • Попередні улюбленці підійдуть не всім сім’ям, особливо якщо ви часто переїжджаєте, їздите на відпочинок або просто мало часу проводите вдома. Для таких сімей добре підходять пернаті: хвилясті папуги, Кореллі і нерозлучники. Такі пташки живуть 10-15 років, а папуги побільше (ара або какаду) доживають і до 40-45 років.
 • Якщо ви віддаєте перевагу гризунам – зверніть увагу на шиншил. Це дуже милі, але невибагливі в догляді істоти з тривалістю життя до 15-ти років. Головне правильно спілкуватися з шиншилою, щоб вона була дружелюбною і любила свого господаря.
Вибираючи тварину, не спокушайтеся на щось екзотичне і рідкісне – в разі хвороби тварини вам буде складно знайти компетентного лікаря.

Пам’ятайте про це, якщо зважитеся на домашнього улюбленця

Постарайтеся відтермінувати придбання кудлатого друга до того моменту, коли ваша дитина досягне більш свідомого віку. Краще почекати до школи, так як в молодших класах життя дитини істотно змінюється, і новий графік може витіснити думки про чотириногих друзів. Не забувайте, що тварини можуть стати причиною алергії. Краще заздалегідь здати алергопроби, особливо якщо ви вже стикалися з алергічними реакціями. По можливості заводьте вже щеплених тварин, а якщо підібрали пухнастого на вулиці – насамперед відведіть його до ветеринара на огляд і вакцинацію. Подбайте про безпеку вашого будинку для тварини. Переконайтеся, що тваринка не зможе пролізти у важкодоступне для вас місце або вилізти через вікно. Якщо ви заводите кота, обов’язково встановіть обмежувачі на вікна.

Головне правило

Пам’ятайте, що ви завжди повинні спостерігати за контактом між дитиною і твариною, щоб вони один одному не нашкодили. Навіть невинна черепашка може вкусити малюка, якщо той буде дошкуляти її, поки вона ховається в панцирі. У свою чергу, дошкільник і сам може нашкодити маленькій тварині: через необережність, з інтересу або від надлишку почуттів до нього.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.