Правильне харчування в дитячому садку

Правильне харчування в дитячому садку
Вдома, в школі або в дитячому садку, особлива увага повинна приділятися харчуванню дітей. Якісне харчування може підвищити успішність і енергійність, допомагає зміцнити здоров’я, поліпшити самопочуття. Складаючи меню для наших учнів, ми стежимо за різноманітністю продуктів і страв, їх якістю і збалансованістю жирів, білків і вуглеводів. Ці прості принципи допомагають дітям залишатися веселими, енергійними та здоровими. Ми відповідально ставимося до дитячого меню і хочемо, щоб в кожному будинку до харчування ставилися також уважно.

Режим дня — запорука правильного харчування

Говорячи про здоров’я і корисні звички, найголовніша умова — правильний режим. Продуманий і постійний графік дня позитивно впливає на людей будь-якого віку. Для малюків режим дня обов’язковий:
 • режим раціонально розподіляє навантаження протягом дня і допомагає не перевтомлюватися;
 • це допомагає дітям легше орієнтуватися в часі та вчитися планувати;
 • графік привчає дітей до дисципліни та самостійності;
 • діти, які строго дотримуються режиму дня, рідше хворіють і мають більш стабільну психіку;
 • прийоми їжі в означений час призводять до того, що людина звикає і встигає зголодніти до цього часу.
Розклад допомагає і батькам, і вихователям, і дітям. При добре складеному режимі та відповідному меню, дитина буде краще засвоювати інформацію в першій половині дня, відчувати себе повним сил і енергії до самого вечора і повноцінно відпочивати вночі. Привчати дітей до графіка найкраще до приходу в дитячий садок. Оскільки в будь-якому навчальному закладі є чіткий розклад, діти можуть відчувати додатковий стрес при адаптації, якщо раніше вони не жили за розкладом. Графік для малюків повинен складатися детально, наповнюватися цікавими та активними заняттями. Шаблонне рішення на місяці вперед не допоможе прищепити дитині дисципліну і вже точно не допоможе прищепити корисні звички. У наш розклад завжди включені наступні пункти:
 • час на освіту (в першій половині дня);
 • творчість і гуртки (у другій половині дня);
 • прогулянки (перед обідом або полуднем);
 • фізичні вправи (зарядка, танці, гімнастика);
 • час на їжу (4-5 прийомів їжі);
 • відпочинок та ігри;
 • сон.
Основні прийоми їжі та перекушування — найголовніше в розкладі. При правильно складеному меню, дитина буде зберігати енергійність протягом усього дня, а значить не буде перевтомлюватися і вередувати. У меню обов’язково 4-5 прийомів їжі, але це не означає, що малюка будуть примушувати їсти. Якщо ви зіткнулися з тим, що вдома дитина неохоче їсть — постарайтеся проаналізувати, чому дитина не встигає зголодніти. Часті причини, за якими дитина повністю або частково відмовляється від основних прийомів їжі:
 1. Безконтрольні перекушування протягом дня. Можливо, дитина постійно просить щось смачне або п’є калорійні напої. Не перебивайте апетит і не заохочуйте такі перекуси.
 2. Дитина проводить дні малорухливо. Щоб зголодніти, малюк повинен витрачати енергію. Якщо весь день пройшов без активностей — не дивно, що у нього буде поганий апетит.
 3. Занадто великі порції. Якщо дитина з апетитом їсть сніданок, але відмовляється від обіду — може, вона просто переїдає. Спробуйте зменшити порції.
 4. Неулюблені страви. Якщо дитина ігнорує одні й ті ж страви, наприклад через силу їсть суп — спробуйте новий підхід. Можна готувати крем-супи, пробувати нові рецепти. Поцікавтеся у малюка, можливо він знає, чим йому хотілося б замінити неулюблену страву. Швидше за все, він не запропонує корисну альтернативу супу, але у вас буде грунт для обговорення і ви зможете прийти до компромісу.
Перший час потрібно прислухатися до потреб малюка і злегка коригувати час прийомів їжі орієнтуючись на те, коли приходить відчуття голоду. У нашому дитячому садку уважно ставляться до смакових уподобань дітей і побажань батьків. Обов’язково повідомте вихователям, якщо у дитини є алергії або якщо він не вживає будь-які продукти.

Їжа повинна бути різною

Ми завжди дотримуємося принципу різноманітності харчування, тому в дитячому садку малюки їдять із задоволенням і отримують все необхідне. Найчастіше, проблема одноманітності харчування зустрічається саме вдома. Більшість батьків при складанні дитячого меню використовують обмежений перелік корисних для дітей продуктів і страв. Важливо пам’ятати, що різноманітність продуктів це основа здорового харчування. Будь-який продукт стане шкідливим, якщо харчуватися тільки їм. Тому не бійтеся експериментувати та пробувати впроваджувати в меню щось нове. Шукайте рецепти корисних альтернатив улюблених страв і не забувайте про достатню кількість клітковини. Зазвичай, у багатьох сім’ях прийнято завжди їсти на сніданок одне і те ж: вівсянку, яєчню, бутерброди та подібні «звичні» блюда. Приблизно також йдуть справи і з іншими прийомами їжі: в меню, як правило, зустрічається до 5-ти видів супу і стільки ж варіацій вечері. Не обов’язково повністю міняти свої звички, але харчуватися необхідно, особливо дітям. Наприклад, якщо ви звикли їсти на сніданок кашу, спробуйте каші з інших круп і нові способи приготування. Дітям корисно їсти каші на молоці, до них можна додавати сезонні або заморожені фрукти та ягоди, горіхи, сухофрукти. Спочатку здається, що скласти корисне і різноманітне меню дуже складно, але насправді, це справа звички. Здорове харчування це не обмеження, а можливість спробувати нові смаки та рецепти з користю для організму.

 Споживання води

Складаючи режим харчування, не можна забувати про питний режим. Дитина повинна випивати достатню кількість води за день. Це допомагає роботі організму, нервової системи, імунітету. Зрозуміло, за воду не приймаються соки, чай та інші напої. Норма споживання у дітей набагато нижче, ніж у дорослих:
 1. Від одного до трьох дітки повинні пити близько двох склянок води в день.
 2. Від трьох до п’яти ; 800 мл (приблизно 3-4 склянки).
 3. Дітям від п’яти років рекомендовано випивати мінімум літр води.

Яку воду можна давати дітям?

Вода для дитини повинна бути негазованою, без додавання зайвих солей або мінералів. Вибираючи воду в магазині, перевага віддається тій, на якій вказано «рекомендовано для дітей». В крайньому випадку підійде звичайна вода без газу. В рамки здорового харчування не вписуються солодкі та газовані напої, намагайтеся повністю виключити їх з раціону. Не забувайте, що в йогуртах теж багато цукру, тому краще замінити їх молоком і кефіром. Припустимо невелика кількість свіжих соків, але вони будуть вважатися їжею, а не водою. Свіжовичавлений сік можна подавати як частина основного прийому їжі або перекусу. Не забувайте розбавляти сік водою, так як нерозбавлений сік має високу кислотність і може нашкодити шлунку.

Прищеплюйте етикет з дитинства

Усі батьки намагаються навчити малюка не тільки хорошим звичкам, а й хорошим манерам. Виховану людину можна легко розпізнати по його поведінці за столом. Приділяти увагу етикету потрібно з самого дитинства, але робити це треба дуже акуратно, щоб не завдати малюкові психологічну травму. Звичайно, не можна очікувати від малюка, що він буде з народження їсти як на прийомі у королеви. Діти навіть фізично не відразу зможуть поводитися за столом як дорослі, тому потрібно рухатися від простого до складного. Почніть з таких правил:
 1. Обов’язково навчіть малюка користуватись столовими приборами, в тому числі ножем. Розкажіть, що можна їсти та брати руками, а що не можна.
 2. Коли дитина навчилася справлятися з приладами, навчіть її робити це без шуму і якомога тихіше.
 3. Привчайте за столом сидіти рівно, щоб не спиратися на стіл й тримати руки ближче до себе.
 4. Їсти потрібно обережно над тарілкою, щоб не забруднитися.
 5. Навчіть дитину користуватись серветки або рушниками.
 6. Ввічливість — основа всіх хороших манер. Той, хто готував, обов’язково бажає приємного апетиту, а всі інші повинні подякувати йому за смачні страви після трапези.
Будь-які манери потрібно прищеплювати делікатно, без зайвого стресу. Лаяти або карати дитину за небажану поведінку під час їжі категорично не можна. Краще використовувати заохочення, мотивацію та ігрові прийоми. Наприклад, провести лялькове чаювання, на якому ви зможете познайомити малюка з правилами застільного етикету. За мотивацію можна запропонувати похід в заклад всією сім’єю.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.