Розвиток самостійності у дітей

Розвиток самостійності у дітей
Під вихованням дитини мається на увазі складний організований процес, метою якого є вироблення стійких навичок. Дорослі вчать дітей самостійності, використовуючи для цього стереотипи і правила, що передаються з покоління в покоління, і спираючись на знання, отримані з перевірених джерел. В процесі виховних заходів дитина вчиться робити прості речі (одягатися, правильно їсти, дотримуватися режиму дня), а також дотримуватись рекомендацій старших.

Самостійність, і основні причини її відсутності

Незважаючи на швидкоплинність життя, далеко не кожна дитина вміє розуміти тимчасові рамки і приймати рішення. Відсутність самостійності і невміння керувати часом стає головною причиною поганої успішності в молодшій і середній школі, тоді як самостійні діти показують хороші результати в навчанні і легко добиваються поставлених цілей. Під самостійністю дорослі розуміють набуття вмінь і навичок, які допомагають дитині виконувати прості побутові процедури, а також без допомоги старших приймати рішення. На думку фахівців, основними причинами відсутності самостійності є:
  1. Відсутність режиму дня. Діти, яким батьки не зуміли прищепити почуття часу, не тільки розвиваються неправильно, але в майбутньому ризикують опинитися в числі учнів, яким важко дається програма середньої школи. Причиною цього є незрілість дитячої психіки і втома, яку складно помітити без допомоги фахівців.
  2. Неправильно підібраний стиль виховання. Діти, чиїм вихованням займалися авторитарні або завжди згодні батьки, навряд чи стануть самостійними в майбутньому. Дитині не властиво правильно знайти середину серед потурання і жорстких вимог, і тому найбільш імовірно, що відповідальними людьми стануть тільки діти, виховані в сім’ях, де за основу беруть демократичний стиль.
  3. Відсутність обов’язків і заборона допомагати, всупереч особистим бажанням дитини. Посильна праця дозволяє маляті відчувати свою значимість, а також дає можливість навчитися швидко приймати правильне рішення в простих побутових питаннях.
  4. Зайвий контроль з боку бабусь і дідусів. Старше покоління всіма силами прагне «продовжити дитинство» внучатам. Але зайва турбота призводить до зворотнього ефекту, і тоді діти, чиє прагнення обмежується, а потреби вгадують, з раннього віку стають вередливими, що не стриманими і ледачими.
Серед основних причин відсутності бажання бути самостійним ключову роль відіграє небажання дорослих визнавати факт того, що дитина виросла. А між тим, малюк 2-3 років без відхилень у розвитку вже здатний самостійно взуватися і одягатися, підтягувати штани, приймати їжу, мити руки і ходити в туалет. Дівчатка і хлопчики в 3-4 роки здатні навчитися простим діям, що забезпечує порядок (складати одяг, збирати іграшки, книжки), а також годувати рибок і пташок, поливати квіти і витирати пил. Дошкільнятам (4-6 років) цілком під силу без допомоги дорослих обслуговувати себе, допомагати по господарству, здійснювати прості дії (прибирати посуд в раковину, ставити на полицю взуття або книжки, застеляти ліжко) і слідувати порадам старших. Дошкільнята, що розвиваються правильно, можуть знайти собі заняття, і приблизно півгодини спокійно займатися рольовою грою, малюванням або ліпленням. Діти, які відвідують державні або приватні заклади дошкільної освіти, і живуть в сім’ях, де дорослі знають і вміють знаходити «золоту середину» в питаннях виховання, зазвичай відрізняються від однолітків, турботу про яких батьки беруть на себе або перекладають на плечі бабусь і дідусів. Вже з раннього віку малюки вчаться концентрувати увагу на головному, а також вміють адаптуватися в колективі, де немає рідних. Вихованці дитячих садків отримують необхідний для успішного навчання за програмою середньої школи обсяг знань і набувають навички, що сприяють формуванню самостійності.

«Я сам!»: Цінні поради батькам

Для розвитку почуття самостійності у дітей дорослим не доведеться робити неможливого. Отримати результат можна за умови дотримання кількох простих правил, які можна згрупувати в 2 напрямки.

«Так», як основа прогресу

Завжди знаходити час для похвали і намагайтеся заохочувати дії, обов’язково залучайте сина або дочку до посильної праці, і знайдіть спосіб розповісти про прості речі доступним для дитини мовою. При цьому уникайте:
  • проявів зайвої турботи,
  • фізичного покарання,
  • морального насильства,
а також обов’язково враховуйте потреби і особиста думка дитини. В іншому випадку в майбутньому ви ризикуєте отримати некерованого підлітка, який буде принципово ігнорувати всі поради і відкидати турботу. Слід всіляко заохочувати бажання дитини бути самостійною. Хоче він одягатися або взуватися сам – дозвольте йому здійснити задумане. У малюка виникло бажання зробити саморобку без допомоги батьків, полити квітка, випрати носовичок або пригостити віртуальним пирогом з дитячого посуду – не бороніть починанням. Навпаки, потримайте сина або дочку, похваліть його прагнення, а при необхідності м’яко скоректуйте його дії. Що стосується заохочень, то вони повинні бути словесними. Якщо батько стане привчати дитину отримувати вигоду за виконання традиційних завдань, то в майбутньому очікувати самостійності та ініціативності від дитини можна тільки в тому випадку, якщо за свої дії дитина отримає нагороду. А меркантильність, в кінцевому рахунку, призведе до плачевних результатів. Досвідчені фахівці говорять про те, що помилково нав’язувати дитині свою думку. Втручатися в творчий процес слід тільки тоді, коли дії можуть завдати шкоди власному здоров’ю. Будь-які вчинки, які сприяють отриманню досвіду, повинні заохочуватися дорослими. Вихователі не рекомендують переривати процес творення: малюк, який зацікавлено дивиться на повзучу комашку, має більше шансів на самостійність, ніж дитина, що не помічає комах навколо себе. Навіть при відсутності часу батькам рекомендують звернути увагу на предмет, який привернув малюка, а потім обережно перевести увагу на мету, потрібну дорослому. По дорозі слід поговорити про комашку, розповісти про неї захоплюючу історію і поцікавитися власною думкою сина або дочки. Таку методику виховання можна застосовувати у дітей віком від 1 року. Виховати бажання самостійної роботи можна за умови створення довірчих відносин. Дозволяйте дитині вибирати одяг, в якій він хоче піти сьогодні в садок, враховуйте думку з приводу зачіски, а також дозволяйте самостійно вибрати фрукт в супермаркеті, олівець для розфарбовування картинки і колір пластиліну для створення шедевра. Прагнення без особливої ​​потреби показати «як правильно» або нав’язати своє «істинно вірне» бачення проблеми обов’язково призведе до того, що дитина постійно буде чекати підказки і допомоги з боку дорослого, а в найгіршому варіанті постійна допомога стане причиною апатії і ліні.

«Ні», щоб уникнути стійкого опору

Не варто примушувати дітей до певних дій за допомогою погроз, сили або шантажу. Мине небагато часу і таке виховання нестриманий батько відчує на собі. Дитина, яку змушували виконувати непосильні справи, стає агресивною. Малюкові в майбутньому буде складно контролювати свої емоції, що, в кінцевому рахунку, призведе до відсутності друзів, підміні інтересів, а також негативно позначиться на здатності до навчання. Ніколи не потрібно вимагати від сина чи доньки відтворювати те, що вже вміє робити дитина подруги, сестри або сусідки. Всі діти індивідуальні і мають різні терміни дозрівання психіки. Не намагайтеся поставити в обов’язки малюкові ті «дорослі» справи, навіть ті, які буквально вчора він робив самостійно. У разі, коли дитина не справляється з поставленим перед собою завданням (занадто повільно застібає гудзики, неправильно одягає колготи і т. д.), Постарайтеся підтримати його підбадьорювання, і якщо це не допомагає, то протягуйте руку допомоги. При цьому не забувайте сказати, що в наступний раз у нього все вийде. Критика на адресу малюка категорично заборонена: уникайте емоцій навіть у тому випадку, коли він сам виявив бажання зробити роботу, але не зміг виконати її якісно. Допомогти у вихованні дитини раннього віку можуть фахівці. У Києві, Броварах і Чернігові на допомогу батькам готові прийти вихователі та методисти ліцензованих дитячих садків «Мандаринка». Мета роботи наших установ – сформувати в дітях бажання бути успішними людьми. І тому ми ставимо в пріоритет заняття в невеликих групах, постійно оптимізуємо інфраструктуру закладів і підвищуємо кваліфікацію співробітників. Наші вихованці займаються за сучасними методиками STEM і ТРИЗ, що дозволяє легко знаходити прості рішення складних задач з математики, і логіці, а також займаються графомоторікой і вивчають іноземні мови. Завдяки системному підходу випускники закладів дошкільної освіти «Мандаринка» легко справляються з вступними завданнями в кращі навчальні заклади міста, і можуть продовжити навчання в молодшій школі з математичним або філологічним ухилом.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.