Адаптація до дитячого садка. Як уникнути сліз?

Адаптація до дитячого садка. Як уникнути сліз?
Далеко не кожна дитина дошкільного віку може легко адаптуватися в дитячому саду. Головним показником наявності складнощів є небажання відвідувати заклади дошкільної освіти. Проявом цього стають істерики, з якими стикаються багато батьків. Часто батьки не знаходять правильного вирішення проблеми, і тому сльози тривають протягом декількох місяців. Внаслідок цього малюк отримує моральну травму, а знаходження в дитсадку стає для нього справжнім випробуванням.

Увагу дрібницям: вибираємо сад правильно

Уникнути класичних проблем, пов’язаних з небажанням дітей відвідувати садок, а також зробити похід в заклади дошкільної освіти приємною прогулянкою, можна за умови правильної розстановки пріоритетів. Основні вимоги, які допоможуть батькам і дітям знайти спільну мову, а також виключити емоційне навантаження при відвідуванні дитячого садка, відноситься вибір закладу, в якому малюкові буде комфортно.

Інтер’єр і обладнання

Маленькій дитині в дитячому садку має бути комфортно. Наявність нових цікавих іграшок і простора ігрова кімната, яка приваблює своїм дизайном, – це те, що повинно сподобатися вихованцю з першого погляду. Живий або спортивний куточок всередині групи, місце для активних ігор і зручні меблі також здатні зацікавити малюка. У нього з’явиться бажання грати з однолітками і займатися творчістю, а згодом і навчатися новому та цікавому. Наявність:
  • снарядів в спортивному залі,
  • декорацій в музичному класі,
а також яскравих функціональних вуличних майданчиків для активного проведення часу і захоплюючих ігор на свіжому повітрі, де маленька людина зможе відчути себе супергероєм, також позитивно впливають на психіку дитини. Це налаштовує на потрібний лад, і тому в очікуванні приємних емоцій малюк йде в садок без сліз і капризів.

Вихователь – це не мама

Добрий, веселий і чуйний вихователь і турботлива нянечка, здатні допомогти дитині швидше адаптуватися в новому колективі. Малюк, не бачачи різниці між ставленням до нього мами і чужу людину, під опікою якого він залишається протягом декількох днів в тиждень, не вважає за потрібне залучати до себе увагу капризами або плачем. У малюка не спостерігається страху бути відкинутим, і це дозволяє звикнути до нової обстановки за короткий час. Але пам’ятайте, що любов до дітей – далеко не головне якість педагога. Професіоналізм і вміння знайти спільну мову з дітьми, наявність власної думки і вміння побачити в малюку особистість, а також прагнення стати для дитини надійним захистом і опорою, – саме ці фактори відіграють ключову роль у виборі викладацького складу. Вихованець також не повинен любити вихователя, але він обов’язково повинен поважати його.

Освітня програма

Обов’язково враховуйте таланти своєї дитини і його бажання. Нові іграшки, цікаві і захоплюючі заняття, хореографія, вивчення іноземних мов, а також розвиток особистості відповідно до інтересів, – гарантують відсутність проблем з походом в дитячий сад. Підбирайте заклад, в якому освітня робота буде вестися відповідно до інноваційними розробками в області виховання. Це дозволить створити ідеальні умови для розвитку особистості дитини і полегшить навчання в початковій школі.

Підготовка до відвідування закладів дошкільної освіти

Не забувайте, що маленька людина відрізняється від дорослого тільки своєю фізичною безпорадністю. Діти здатні чути і розуміти, вміють усвідомлювати складність ситуації і сприймати адекватне звернення. Але разом з тим діти – це маленькі, але дуже вмілі маніпулятори. Одне слово батька, яке можна сприймати як поблажку, – і вже завтра дорослий знаходиться у владі маленького поневолювача. Саме тому підготовка до відвідування дитячого дошкільного закладу повинна вестися протягом деякого часу. Загальна вимога дорослого має бути сформульовано в доступній для розуміння малюка формі, а позиція – залишатися незмінною незалежно від обставин.

Режим дня

Полегшити звикання до дитячого дошкільного закладу може розпорядок дня, максимально наближений до режиму в закладі дошкільної освіти. Перш, ніж відправити дитину в садок, обов’язково ознайомтесь з розкладом в саду або групі, і постарайтеся відтворити його в домашніх умовах. Розпорядок дня, впроваджений вдома, дозволить звикнути до черговості подій, які в подальшому будуть постійно повторюватися в закладі дошкільної освіти. В результаті виграють і діти, і батьки. Перші будуть із задоволенням залишатися в саду, а другі – з легкістю на серці залишати улюблених чад на піклування фахівцям.

Чесність і довіра

Довіра також допоможе дитині позбутися страху. Завжди чесно говорите синові або дочці, куди вирушаєте після того, як залишите його або її на піклування вихователів. Прискорити процес звикання можна за допомогою бесіди про необхідність відвідування закладу дошкільної освіти, розмов про те, як пройшов день і чого нового і цікавого малюк навчився там. Довірчі відносини будуйте на простих побутових прикладах в формі гри, і постарайтеся щодня виконувати нескладний «ритуал» по дорозі додому, в ході якого:
  • цікавтеся, з ким дружить дитина і що він їв на обід;
  • дізнайтеся, що розповідала вихователь, яку пісню розучували на музичному занятті;
  • запитаєте, що запам’яталося дитині найбільше, а який момент був неприємним.
Прийшовши додому, постарайтеся захопити сина або дочку грою, прочитайте йому казку, порисуйте, погуляйте з собакою або виконайте разом роботу по дому. Перший час не залишайте малюка одного в кімнаті: присутність дорослих дозволить відчути захист і підтвердить внутрішні здогади про те, що батьки його люблять і потребують його. Згодом у дитини виробиться звичка ходити вранці в сад, а ввечері повертатися додому до мами, тата і улюблених іграшок. Примхи і сльози підуть в минуле, а малюк буде із задоволенням самостійно збиратися в садок.

Похід в садок

Ритм сучасного життя є причиною постійного поспіху. Маленька людина, залишена в дитячому саду батьком, які поспішають скоріше дістатися на роботу, далеко не завжди здатний зрозуміти, чому мама або тато так швидко намагаються звільнитися від нього. Щоб уникнути психологічної травми, фахівці радять не тікати на роботу, ледь дитина переступить поріг групи дитячого садка. Найчастіше ще незріла психіка дошкільника сприймає батьківську поспіх як бажання звільнитися. Звідси сльози при зборах, небажання проводити гігієнічні процедури, опір зборів і виходу з дому. Дитиною рухає страх самотності, і тому він намагається привернути увагу до власної персони на порозі групи, викликаючи сльозами й істериками жалість до себе. Замість того щоб розібратися в ситуації і знайти компроміс, багато батьків в прямому сенсі ховаються від проблем. І тоді проблеми починаються у відносинах з дитиною. Допомогти подолати дитячий страх і навчити любити свій дитсадок здатні рольові ігри батьків і дітей. Найкращий вихід – запропонувати дитині побути вихователем, а дорослому виступити в ролі вихованця. До гри можна долучити і улюблену іграшку. У той момент, коли дитина зрозуміє, що він знаходиться в повній безпеці, його внутрішній світ налаштуватися на потрібний лад. Досвідчені педагоги радять перетворити похід в дитячий сад в ритуал. Можна придумати цікаву історію, героями якої буде батько і дитина, а потім регулярно розігрувати сценку по шляху в заклад дошкільної освіти. Обов’язковою умовою гри є позитивний результат. Повернення додому також можна зробити цікавим для дошкільника. Хвилина уваги і пара хвилин на гойдалках по дорозі додому покажуть дитині, що його думка небайдуже батькам. Поряд з тим, правильне пояснення причин, які не дозволяють покататися на тих же гойдалках по шляху в дитсадок, допоможуть уникнути сліз. Намагайтесь завжди відводити в сад і забирайти дитину з нього в один і той же час: дитина повинна бути впевненим в тому, що вдома на нього чекають, і знати, що вранці треба знову йти в садок. Батькам слід пам’ятати, що синові чи доньці не можна обіцяти нагороду за відвідування дитячого садка. Це не робота, і отримувати гроші, дорогі іграшки або інші подарунки тільки за те, що день почався без сліз і істерик, неможливо. Малюк повинен розуміти, що його перебування в закладі дошкільної освіти – це норма, а не виходить за загальноприйняті рамки подія, і тому ходити в садок потрібно кожен день. Знайти підхід до кожної дитини і допомогти розібратися в проблемах з дітьми дошкільного віку вміють досвідчені вихователі, що працюють в мережі ліцензованих дитячих дошкільних установ «Мандаринка». Приватний заклад здійснює виховно-освітню підготовку дошкільнят і учнів молодшої школи за програмами раннього розвитку в Києві, Крюковщині, Броварах і Чернігові. Дізнатися більше про «мандаринки», умовах роботи і вартості в місяць, навчально-виховних програмах, а також знайти найближчий заклад і записатися до нас можна на сайті.