У чому користь музики для дітей?

У чому користь музики для дітей?
Ще кілька десятків років тому, музична освіта серед дітей вважалася обов’язковою, тому більшість займалися в музичних школах. Чи не кожна дитина закінчувала повний курс навчання, але базове уявлення про музику мали практично всі. Сьогодні тенденція змінилася: при виборі гуртка або секції, музичні заняття відходять на задній план. Батьки вважають за краще відправляти дітей на спорт, танці, малювання або програмування, забуваючи про користь музики для малюків. Але чим так корисна музика? Проводилось безліч наукових досліджень, які довели корисні властивості музичних занять. Ті, хто з дитинства займалися музикою, показують кращі результати в успішності, інтелектуальних здібностях, умінні висловлювати свої думки та в багатьох інших сферах діяльності.

Що розвиває музика?

Перші припущення про те, що музика допомагає всебічному розвитку людини з’явилися ще до нашої ери та досліджувалися найбільшими вченими в усі часи. Крім очевидних музичних навичок, вчені досліджують зв’язок цих занять з розвитком інтелекту. В ході досліджень з’ясувалися цікаві закономірності: навіть примітивні заняття музикою здатні покращувати інтелектуальні здібності, посилювати концентрацію, надавати позитивний вплив на імунну систему і загальне самопочуття. При цьому, для позитивного ефекту від музикування немає великої різниці між академічним музичним курсом і «домашніми» заняттями, в яких використовуються шумові інструменти. Звуконаслідування, спів, танці, витяг звуків з підручних предметів — все це допомагає дитині гармонійно розвиватися. Під час подібних музичних ігор, у дитини:
  1. Поліпшується моторика (дрібна і велика).
  2. Розвиваються музичні здібності: слух, почуття, пам’ять.
  3. Поліпшується сприйняття за допомогою органів почуттів (слух, тактильність, зір).
  4. У процесі розвиваються вербальні та невербальні навички.
  5. Поліпшується фізична форма, м’язи, постава.
Особливо помітний вплив музичних занять на здатність дитини концентрувати увагу. Це пояснюється тим, що проблема з увагою у сучасних дітей, більшою мірою, пов’язана з їх інформаційним середовищем. Всі розваги досить активні, інформації дуже багато і вона постійно змінюється, діти знаходяться в постійному інформаційному шумі, тому у них немає можливості навчитися концентруватися на якомусь одному процесі. Занурюючи дитини в будь-яку творчість, ми маємо на увазі, що в цей момент дитина відволікається від телевізора, смартфона або комп’ютера і його нервова система відпочиває. Також працює і малювання, рукоділля, настільні ігри та подібні заняття. Але більш цікавий взаємозв’язок між музикою і розвитком мови, інтелекту і здоров’я.

Як музика допомагає розвивати мову?

Вчені давно висували гіпотези про позитивний вплив музики на розвиток мови, але об’єктивні докази з’явилися тільки з розвитком когнітивної нейробіології. Ця наука займається дослідженнями зв’язків між активністю мозку і діяльністю конкретної людини. Під час досліджень, вчені порівнювали активність головного мозку музикантів і не музикантів за допомогою спеціального апарату. В ході сканування у музикантів виявили більш розвинену ліву скроневу звивину, щодо звивини «звичайної» людини, і підвищену активність мозку в цій зоні. Примітно, що саме в цій області розташовуються центри, що відповідають за мову. Наукову спільноту це відкриття здивувало, бо формування скроневої частки відбувається ще на стадії внутрішньоутробного розвитку дитини. Можна було б припустити, що музичний потенціал формується ще до народження, але надалі це не підтвердилося. Безсумнівно, якась частина творчого потенціалу закладається генетично, але можливість розвинути його є у кожної людини. Як саме відбуваються структурні зміни мозку у музикантів поки невідомо, але це безперечно відбувається вже після народження. Для батьків це означає, що чим раніше діти починають займатися музикою; тим краще для їх мовного центру. Для корекції дефектів мовлення та розвитку вербального спілкування найкраще підходить спів. Слід надавати перевагу заняттям в хорі, де педагоги навчають дітей правильно користуватися мовним апаратом для вилучення потрібних звуків. Деякі вчені прийшли до висновку, що музика може бути способом невербального спілкування. Слухати музичні твори та пісні корисно для дітей, це допомагає їм у спілкуванні з однолітками та зміцнює взаємини в дитячих колективах. Експериментально виявлено, що музичні заняття сприяли більш активному спілкуванню серед дітей, допомогли їм у розвитку і сприйнятті мови.

Вплив музики на інтелект

Як тільки вчені не досліджують музичний вплив: на рослини, на тварин, на перебіг хвороб і т.д. Вплив повноцінних музичних занять на інтелект теж постійно вивчається. При оцінці IQ у професійних музикантів з’ясувалося, що в середньому рівень інтелекту у них вище, ніж у не музикантів. Це можна пояснити тим, що музиканти в ході своєї діяльності залучують більше областей мозку одночасно. Наприклад, одночасно читають ноти, витягають з інструменту звуки, контролюють ритм і сприймають на слух гру інших учасників колективу. В іншому експерименті з’ясовували зв’язок між здатністю дітей до навчання і фоновою музикою. Виявилося, що діти краще запам’ятовують слова і фрази, якщо під час занять слухають якийсь твір. А американські вчені виявили, що у тих дітей, хто регулярно займається музикою понад рік, збільшується мозолисте тіло в головному мозку. Одна з його функцій — обмін даними між півкулями мозку. Примітно, що уроки музики зникають зі шкіл по всьому світу, тому вчені різних країн цікавляться наслідками скорочення занять. Особливо цікаві тривалі експерименти, один з яких провели в Голландії. Там досліджували чотири групи школярів протягом 2,5 років. Трьом групам впровадили в розклад одне з творчих занять: музику, спів або акторську майстерність. Четверта група не займалася ніякою творчістю. По закінченню експерименту, з’ясувалося, що у четвертої групи була найнижча успішність. Вчені з Лондона перевірили ефект від музичних занять на британських школярах і підтвердили, що при наявності музичних занять успішність серед школярів поліпшується на 10-20 процентних пунктів.

Музика зміцнює здоров’я

Здоров’я – ще один параметр, на який музика позитивно впливає. Для здоров’я корисніше за все виявився спів, завдяки якому в організмі відбувається багато корисних процесів:
  • дихання стає глибоким, що замінює дихальну гімнастику;
  • кров активно насичується киснем, а це корисно для всіх внутрішніх органів, особливо для мозку;
  • ефект арт-терапії заспокоює нервову систему, поліпшується настрій;
  • виробляються гормони, що стимулюють зміцнення імунітету;
  • зміцнюється м’язовий корсет, бо для співу необхідна хороша постава і робота з діафрагмою.
Лікарі також рекомендують спів при хронічних захворюваннях легенів і для відновлення після пневмонії. За допомогою вокальних занять можна відновити легені після хвороби та навіть збільшити їх обсяг. Маленьких дітей не обов’язково відразу змушувати співати, можна почати з простих дихальних вправ, які допоможуть підготувати голосові зв’язки та легені. Поступово просуваючись від простих вправ до складних, можна спробувати звуконаслідування, а вже потім розучувати пісні. Комбінуйте заняття вокалом з грою на інструментах, фізичними вправами та іграми, щоб домогтися найкращого ефекту. Творчий потенціал від природи закладений в кожній дитині, а його реалізація – одна з необхідних складових гармонійного розвитку людини. Сьогодні у нас є можливість включати заняття музикою в базову дошкільну освіту. Кожна дитина повинна сама вирішити, яка саме творчість їй до душі. Можливо, саме гра на музичних інструментах, або вокал це його справжнє покликання. Прищеплювати любов до музики своїм дітям це точно принесе велику користь будь-якому малюкові.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.