Дитячий садок вперше. Поради Батькам!

Дитячий садок вперше. Поради Батькам!
У цій невеликій статті ми зібрали самі корисні й ефективні поради щодо адаптації дітей до нових умов в дитячому садку. Уже сімнадцять  років на наших очах ростуть діти від 2 до 10 років, і кожен з п’ятисот учнів наших шкіл є унікальним джерелом натхнення для всієї Мандаринки. Ця стаття – результат спостереження за малюками і батьками, які щодня приходять до нас зі своїми бажаннями, турботами, радощами і хвилюваннями. Ми розділили наші поради на дві частини: ДО і ПІСЛЯ першого дня в дитячому саду, кожна з яких розділена на три розділи: 
 1. Ми розуміємо,  переживання батьків, що вперше відводять дітей до дитячого садку, тому перші поради спрямовані саме на роботу з мамами, татами, бабусями, дідусями, тітками, дядьками, турботливими сусідами і, звичайно, нашими вічними конкурентами – нянями. У нашій роботі дев’ять з десяти «складних адаптацій» спровоковано саме дорослими.
 2. Про  переживання дитини в нових та абсолютно незнайомих для нього умовах, будемо говорити в другій частині.
 3. І, нарешті, третій розділ присвячений відносинам з дитячим садком.

До першого дня

Працюємо над собою

 1. Для початку всі в вашій родині повинні бути згодні з тим, що дитина йде в дитячий садок. Колектив, розвиток і море емоцій, які Ви не зможете дати малюкові самі, значно важливіші ніж первинний дискомфорт. Мами і тата! Не плачте самі.
 2. Дуже важливо відвідати дитячий садок заздалегідь, і не тільки як екскурсію, а й як репетицію. «Тут ми з тобою заходимо на майданчик садка, тут твоя група, там за дверима – роздягальня, а тут ти мене обіймаєш (гладиш по спині, цьом в щічку)». Ще до садка в житті малюків відбувається маса змін: відмовилися від соски і горщика, спимо в інший час і в іншому ліжечку, тому наш девіз щодо садка як найменше нового за рахунок репетицій!
 3. Коли ідея мами і тата відвести малюка в садок на слуху, безліч близьких і не тільки, вважають своїм обов’язком поділитися своєю думкою відносно цього. При цьому додаючи свої смішні, але не завжди радісні історії про дитячий садок. Або ще гірше, коли дитині загрожують дитячим садком, якщо буде себе погано вести. А в цьому віці діти глибоко переживають знайомство зі страхом, і будь-який незначний негатив у них може відкластися і нести значно більше емоцій, ніж найвеселіше подія. Розповідайте веселі історії про себе в саду, хай не дуже правдивих. Переконайтеся, що ніхто з близьких (бабусь, дідусів і особливо прабабусь) не «шкодує» з приводу походу дитини в садок.
 4. Дуже важливо не поєднувати глобальні зміни в сім’ї, як переїзд у нову квартиру, розлуку з близькими, вихід мами на роботу з першим походом до дитячого садку. Іншими словами, малюка нічого не повинно турбувати при першому досвіді відвідування садка.

Працюємо з малюком

 1. Дуже важливо «підігнати» режим дня дитини під режим закладу. Це зніме так званий фізичний стрес,  який часто проявляється в емоціях. При цьому зверніть увагу не тільки на час сну (в більшості випадків це 12:45 – 15:15), але і на харчування (орієнтовно 9:00, 12:30, 17:00), і прогулянки (зазвичай два рази на день 11: 00-12: 00 та 17:30 до кінця дня). Можна програти в рольові ігри: «Мама йде на роботу, я залишаюся в ДС»; «Я ділюся іграшками …»; «Ми граємо разом …»
 2. За пару місяців до походу в садок обов’язково треба проходити медогляд дитини. Це корисно в усіх відношеннях, здорові діти зазвичай здорові емоційно. Вам теж буде корисно знати, що з малюком все в порядку.
 3. Обмежте дитину від емоційних перевантажень, в тому числі від гостей, цирку і т.п. Надлишок позитивних емоцій також буває короткою дорогою до негативних.
 4. Намагайтесь навчити дитину висловлювати свої думки, особливо тривожні. Це допоможе Вам їх розвіяти, в тому числі і при поході в садок.
 5. Знайдіть спосіб відшукати і познайомитися з дітьми, яких поведуть з вами в групу. Побачивши знайомі обличчя діти, природно, йдуть в ДС легше. Найкраще з агітувати  друзів піти в той же садок.
 6. Опрацюйте «словниковий запас», оптимальний для ДС. Малюк повинен бути здатний познайомитися, розповісти про свій вік, тата, маму.
 7. Дуже доцільно розвивати  посидючість, здатність займатися розумовою діяльністю (малювати, ліпити, слухати казку) близько 7 хвилин безперервно.
 8. Познайомте малюка з вихователем до походу в садок. Розкажіть, чим вона буде з ними займатися, це допоможе розвіяти часте уявлення дітей, що мама кинула з незнайомою тіткою. Поясніть, що до цієї тітки дитина завжди може звернутися.
 9. Майже гарантований спосіб піти в дитячий садок без сліз, це попередні «курси з адаптації». У своїх садочках  ми це практикуємо, і ця практика завжди ідеально працює. Напевно в приватних садках поруч з Вами таке теж є. Сенс в тому, що діти разом з батьками один-два рази на тиждень приходять на розвиваючі заняття, основна мета яких познайомитися з садком  в «комфортних» умовах, коли мама поруч.

Працюємо з садочком 

Детский садик Киев
 1. Тепер, набравшись терпіння, шукаємо відповідний садок. Це тема цілої книги, але пройдемося по основним критеріям.
 • територія ДС повинна бути огороджена і закрита, добре проглядатися, оснащена ігровими майданчиками, з зеленими насадженнями;
 • методична база повинна включати сучасні методики, а головне – досвідченого керівника (ця людина підбирає, навчає і наставляє вихователів, яким Ви збираєтеся довірити найдорожче)
 Отже, настає світлий і радісний день 1 вересня, і Ви з квітами і (найчастіше) сльозами вперше переступаєте поріг дитячого садка!

Після першого дня 

Працюємо над собою

 1. Головне спокій. Заспокоїтися дійсно складно, але як ми вже говорили, дітки в цьому віці дуже вразливі і моментально відчувають хвилювання близьких. Збираємо волю в кулак, а потім можна і виплакатися за територією дитячого садка. На нашому досвіді – батьки плачуть довше, ніж діти.
 2. Намагайтеся не ділитися з іншими дорослими своїми переживаннями про «важку адаптацію» дитини. Малюки розуміють значно більше, ніж ми з Вами представляємо, можуть почути і стривожитися ще більше.
 3. З виходом  до дитячого садку  часто пов’язують «деградацію» в розвитку. У зв’язку з відсутністю колишнього емоційного і фізичного контакту, діти дуже потребують додаткової турботи і уваги, звідси і мокрі штанці, і «мамо, можна я з тобою засну» і т.д. Робимо крок на випередження – не змушуємо малюка звертати на себе увагу, самі укладіть спати, поносить зайвий раз на руках і багато багато іншого.
 4. У більшості сімей дитина більше прив’язаний до одного з батьків, ніж до іншого (якщо у вас не так, терміново пишіть про це книгу, Ви явно знаєте щось особливе). У садок йдемо з тим дорослим, до кого малюк прив’язаний менше. Намагайтеся не реагувати на емоційні сплески дитини. Найчастіше після того, коли  батьки пішли, дітки моментально заспокоюються, а у вас «осад» на півдня. 
 5. Завели дитини в ДС і ШВИДКО йдемо,  переконавши дитину, що все добре й матуся чи татусь обов’язково повернуться. 
 6. Дуже важливо витримати і не карати дитину за витівки, практика показує – покарання лише погіршують становище. Можна пошукати інші мотиви, наприклад, «тато не може спокійно заробляти гроші, тому що ти плачеш вранці, значить, на море скоро не поїдемо ». Садок – це перший етап дорослішання і дуже доцільно говорити з дітьми про дорослі речі.
 7. У перший день після відвідування садка, влаштуйте сімейне свято, це дуже важлива подія, яка сталася з уже дорослою дитиною! Пишаєтесь своїм малюком!

Працюємо з дитиною

Перша реакція на дитячий садок  Вашого малюка може бути різною, як дуже радісною  від нових іграшок, знайомства з діткам, ігор, так і дуже плаксивою.
 1. Не порівнюйте Вашої дитини з іншими дітьми.
 2. У перший день візьміть з собою найулюбленішу іграшку, попередивши, що нею потрібно буде ділитися. Ефект від наявності «рідного» предмета в групі буде вище ніж можливе негативне ставлення нового оточення.
 3. Знайдіть можливість пару днів забирати дитину до сну, а ще краще після занять та прогулянки. Зазвичай їжа і сон – це дуже інтимно і в перші дні малюки можуть це погано переносити.
 4. Може трапитися, що дитина захоче довше побути на території,  ми радимо все таки поступову адаптацію.
 5. Не залишайте малюка наодинці зі своїми думками. Ненав’язливо дізнайтеся, що йому не сподобалося в садку. Найчастіше, це може бути поведінка іншої дитини, або незрозумілі ігри. Можна використовувати рольові ігри, щоб краще пізнати, що малюка турбує Наприклад, візьміть ведмедика, який йде в дитячий сад, долучіть малюка до програвання  ситуації: «ось ведмедик прощається з мамою, а ось його друзі »і т.д. 
 6. Будьте уважні до всіх психологічним розладів: поганий сон, апетит, замкнутість, тривожність. Дайте дитині пару днів відпочинку, в разі їх прояви. Разом з тим, в ці дні говоріть з малюком про садок, природно, приділяйте увагу позитивним враженням. Не сильно звертайте увагу на сльози, малюки вже навчилися «контролювати» маму і тата і слізки – відмінний спосіб маніпуляції.
 7. Ранок повинен проходити в прекрасному настрої, незважаючи на відсутність будь-якого бажання йти в садок. Дитина повинна виспатися. Ви повинні створити всі умови для радості. Нехай довго вибирає іграшки, з якими йде  в садок, допоможіть одягнутися, навіть якщо вже рік одягаєтеся без допомоги, включите ранковий мультик в загальному, робимо все, щоб у малюка був настрій на «УРА». 
 8. У дитини повинна бути впевненість в тому, що його заберуть. Непогано допомагає трюк з ключами, коли Ви віддаєте який-небудь ключ (він повинен бути безпечним) і повідомляєте, що без цього ключа в будинок ніяк не потрапити, тому Ви ненадовго у справах, а потім відразу заберете його і разом підете додому.
 9. Проводьте з дитиною якомога більше часу, навіть якщо адаптація пройшла абсолютно безболісно. Плануйте час на спілкування з дитиною щовечора,   щоб Вас нічого не відволікало.  
 10. Проявляйте якомога більше інтересу до занять в дитячому садку, уважно вислухайте його розповіді, зберігайте малюнки та аплікації, які малюк приносить. Допитливість, і прагнення до дії виникають і розвиваються (як і вміння говорити, або ходити) при доброзичливому і терплячому участі дорослих, завдяки постійним заохоченням.
 11. Запросіть у гості одногрупників, дітки сформують мікро-колектив  в будинку. Надалі такі хороші відносини можуть стати додатковим стимулом відвідування дитячого садка.
 12. 12.Дуже часто з відвідуванням дитячого садка діти втрачають так нелегко освоєнні навички самостійності (ходити в туалет, одягатися і т.д.). Це пов’язано з тим, що не всі дітки однаково розвиваються.
 1. І найголовніше, повторюйте своїй дитині, що любите її не  за будь-які вчинки та досягнення, успіхи, а просто тому, що він такий є улюблений, довгоочікуваний і рідний.

 Робота з дитячим садком

 1. Попросіть вихователя обов’язково помітити вранці, як добре виглядає дитина, який у нього прекрасний настрій, як він незвично одягнений. Іноді навіть такий простий прийом відволікає дитину від сумних думок і переживань і робить вихователя більш близьким і зрозумілим дитині.
 1. Конфліктні ситуації, непорозуміння з вихователями вирішуйте без агресії і не в присутності дитини.
 1. Попередньо обговоривши з вихователем і сховавши нову іграшку в групі, розкажіть малюку, де можна знайти скарб, після того, як Ви підете.
 1. Не дозволяйте собі висловлювати критику в адресу закладу  в присутності дитини, оскільки все це буде  негативно сприйнято самою дитиною, що викличе в нього страх, невпевненість і небажання йти туди.
 1. Залишайтеся на деякий час в дитячому садку, після того як прийдете забирати малюка, цікавтеся його успіхами, захоплено розглядайте вироби.
 1. Підтримуйте стосунки з вихователем і іншими батьками. Цікавтеся, з ким Ваш малюк дружить, вітайте і заохочуйте дружбу сина або дочки. Беріть участь в житті дитини, радійте його успіхам і творчості.
 1. Дізнайтеся у вихователя, які заняття та іграшки здатні відвернути малюка від  переживань: цікава книжка, яскрава іграшка, сніданок або весела гра з дітьми. Тоді по дорозі  Ви можете детально розповісти дитині, яке приємна подія або яка цікава іграшка очікують його в групі. Причому говорити треба навіть в тому випадку, якщо дитина ще не вміє розмовляти і не може вам відповісти.
Якщо ця стаття потрапила до Вас в руки за рік до дитячого садка – Ви на вірному шляху. Прислухайтеся до наших порад в першій частині, і тоді навряд чи стане в нагоді друга. Здоров’я Вам і Вашим діткам! Ваша Мандаринка!
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.