Приватна або державна – в яку школу віддати дитину?

Приватна або державна – в яку школу віддати дитину?
Ще 20-30 років тому батькам не доводилося довго роздумувати над вибором школи для дитини, так як всі вони були державними. Ділилися освітні установи на загальноосвітні та профільні, але все давали освіту приблизно однакової якості. Сьогодні у батьків вибір став більше: можна віддати дитину і в звичайну, і в приватну школу. Щоб зробити правильний вибір, потрібно добре зважити переваги і недоліки державного і приватного освіти.

Державна освіта

Це зрозумілий і перевірений вибір для більшості сімей. Більш того, багато батьків вважають за краще віддавати дитину туди, де вчилися самі. Які плюси у таких шкіл?
 1. Умовно безкоштовну освіту. Державні установи не мають права стягувати будь-яку плату з батьків учнів, це прописано на законодавчому рівні. Освіта фінансується державою, але майже в кожному класі беруть додаткові внески: на нові штори, на склопакети, оплата охорони або збирання і т.п. Причина в тому, що бюджетного фінансування завжди не вистачає на забезпечення навіть базових шкільних витрат.
 2. Великі класи вміщають до 30-ти учнів. Це можна віднести як в плюс, так і в мінус. Якщо дитина товариська і працьовитий – йому таку кількість однокласників навряд чи буде заважати вчитися. У великих колективах, діти вчаться знаходити спільну мову і вирішувати внутрішні конфлікти, без яких у великому колективі точно не обійтися.
 3. Піша доступність. Державних шкіл дуже багато, і до найближчої з них можна дійти не більше ніж за 5-7 хвилин. Це гарна перевага, так як в майбутньому дитині буде легко самому ходити на заняття і назад, він завжди зможе повернутися додому, якщо щось забув.
У будь-якого вибору будуть як аргументи за, так і проти. У випадку з державною школою, до аргументів «проти» можна віднести:
 1. У звичайній школі дитині може зустрітися сама різна публіка. У приватні школи потрапляють діти з благополучних сімей, в той час як в державних неможливо вгадати, які однокласники будуть у дитини. Навіть якщо лише кілька людей демонструватимуть небажані звички і поведінку – інші діти з класу можуть опинитися під цим впливом.
 2. Якщо врахувати середню кількість дітей в класі і час, відведений на урок – ми отримаємо приблизно півтори хвилини на кожного учня протягом заняття. Як мінімум, це не дає можливості застосувати індивідуальний підхід до кожної дитини. Але урок потрібен не тільки для спілкування з учнями, а ще й для лекцій, самостійних і контрольних робіт, перевірки домашнього завдання і т.д. Це непродуктивно, так як виявляється велике навантаження на педагога і мінімальна увага окремій дитині.
 3. Додаткові заняття не включені в програму. Щоб зайнятися чимось цікавим, що не входять в базову освітню програму, вам доведеться відвідувати позашкільні заняття та секції.

Приватні освітні установи

Очевидно, що у приватних шкіл більше плюсів, але і недоліки теж можна знайти. Почнемо з сильних сторін:
 1. Приватні школи завжди відносять індивідуальний підхід до основних своїх переваг. Дійсно, в приватних школах набирають компактні класи, щоб викладач встигав приділити достатньо уваги кожному з учнів. У невеликих колективах навантаження на вчителя в рази менше, тому знання даються в зовсім іншій атмосфері – доброзичливою і безпечною.
 2. Професійні, компетентні викладачі. У приватні школи потрапляють найкращі вчителі, так як кандидати проходять ретельний відбір. Це викладачі вищої категорії, часто серед них є власники вчених ступенів. Для приватної школи дуже важливі репутація та відгуки, тому керівництво ніколи не ризикне, найнявши людини без досвіду.
 3. Зазвичай, в клас набирають до 16-ти учнів. З цієї причини кожна дитина знаходиться на очах у вчителя і отримує достатньо уваги. Чи не вийде непомітно просидіти весь урок в телефоні або просто слухати неуважно, так як кожен з учнів залучений в урок.
 4. Приватні школи пропонують не тільки загальне базову освіту. У розкладі завжди буде відведено час на англійську, спорт, танці, майстер-класи та гуртки за інтересами.
Недоліки приватних шкіл можна назвати умовними. Серед них:
 1. Перший очевидний мінус – плата за навчання. Сьогодні приватні школи хоч і стають доступнішими, але все ж вартість навчання можна віднести до недоліків щодо бюджетного освіти. З іншого боку, можна порахувати скільки насправді беруть держ. школи з батьків і додати до цієї суми плату за кружки, секції та репетиторів.
 2. Приватних шкіл не так багато, як державних, тому їх розташування не завжди зручно батькам. Але хорошу освіту і успішне майбутнє дитини зазвичай переважують цей недолік. До того ж, приватні школи є в кожному районі Києва – це значить, що дитині не буде важко добиратися на заняття.
 3. Можливо, що для надходження в перший клас дитині потрібно буде пройти відбір. Класи обмежені за розміром, а значить до дітей можуть бути більш високі вимоги. Це вимушений захід призмінюється в тих випадках, коли бажаючих вчитися в школі дуже багато.
Якщо ви розглядаєте варіант вчитися в приватній школі, вам буде корисно поспілкуватися з адміністрацією установи. Вибираючи школу, варто навіть прийти на екскурсію, адже краще один раз побачити, ніж сто разів почути. Поставтеся до вибору відповідально – від цього залежить благополуччя вашої дитини.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.