7 способів виховати ввічливу дитину

7 способів виховати ввічливу дитину
Виховуючи маленької людини, кожен батько хоче, щоб той перейняв у них все найкраще і втілював тільки кращі їх якості. Найбільш помітно виховання дитини проявляється в його манерах і поведінці. Навчити малюка ввічливо спілкуватися і прищепити йому базовий етикет – довгий процес, що вимагає терпіння і розуміння. Але виховання хороших манер – це важлива частина підготовки до школи , університету і дорослому житті. Уміння спілкуватися шанобливо і ввічливо каже про особу більше, ніж що-небудь інше. Так як уроки ввічливості з дітьми не завжди проходять гладко, ми зібрали для вас 7 корисних правил, дотримуючись яких, ви уникнете багатьох помилок.

Правило №1: Повага

Навчатися спілкуванню малюки починають з самого народження, хоча для дорослої людини це може бути не помітно. З раннього віку дитина спостерігає за мамою і татом, намагається робити все так же, як вони. Важливо, щоб з перших місяців немовля бачив шанобливе і уважне ставлення в сім’ї. Саме повага закладається в основу гарної поведінки. Шанобливе ставлення тісно переплітається з уважністю до інших людей і їхніх почуттів. Виховуючи в дитині ці дві якості, ви можете бути впевнені, що він виросте доброю і ввічливою людиною.

Правило №2: Важливий з народження

Перші ввічливі слова дитина може вивчити вже в півтора-два роки. Вони узвичаяться швидше, якщо в родині часто звучать слова «спасибі» і «будь ласка». Малюкові не обов’язково розуміти цінність цих слів, але доречно їх використовувати можна навчити навіть до дитячого садка. Намагайтеся завжди вживати ці слова, звертаючись до дитини. Якщо вам потрібно, щоб він щось зробив чи приніс – завжди починайте прохання зі слова «будь ласка». Не забувайте про подяки в кінці. Ви здивуєтеся, як швидко він сам почне використовувати ці слова, звертаючись до вас.

Правило №3: Більше прикладів з життя

Щоб розвивати хороші звички з дитинства і допомагати пізнавати нові ввічливі вирази, намагайтеся використовувати якомога більше ввічливих формулювань в розмовах з чужими людьми. Наприклад, приймаючи гостей будинку, не забувайте говорити «Ласкаво просимо» або «Ми раді вас бачити». Беріть малюка з собою, коли йдете на пошту або в магазин, щоб він частіше бачив як потрібно спілкуватися з незнайомими людьми.

Правило №4: Звертатися по імені

Ввічливе звернення до кого-небудь починається зі звернення на ім’я. Запам’ятовувати імена і використовувати їх під час спілкування – ознака хороших манер. Батькам слід завжди звертатися до малюка або по імені, або зменшувально-пестливо. Краще уникати формулювань з займенниками і точно не можна привчати дитину до згадки кого-небудь в третій особі.  

Правило №5: Приділяти достатньо уваги

Деякі діти можуть вести себе погано і потрапляти в неприємності тільки через брак уваги від мами і тата. Спробуйте зробити так, щоб малюк відчував себе частиною будь-якого заходу і брав в них повноцінну участь. Намагайтеся завжди бути поруч з ним, не забувайте підтримувати контакт з дитиною візуально і словесно, навіть якщо ви перебуваєте в гостях у інших дорослих або на чиємусь святі. Це має велике значення для ваших стосунків, адже дитині важливо відчувати вашу підтримку в будь-якій ситуації.

Правило №6: Чи не тиснути на дитину

Ввічливість повинна бути щирою, тому примусити людину бути хорошим неможливо. Весь час нагадуючи про подяках і змушуючи додавати їх в кожне речення, ви не досягнете бажаного результату. Така «дресирування» може нашкодити, так як множинні зауваження однозначно викличуть стрес і зайві переживання у малюка. Мотивація поводитися чемно повинна бути тільки позитивною. Дитина повинна розуміти, що звертаючись до вас або будь-кому іншому ввічливо, він виявляє повагу і робить людині приємно, виключно з добрих спонукань. Тільки так це увійде в звичку.

Правило №7: Чи не зауваження, а допомога

У дітей не все виходить з першого разу, особливо у дошкільнят. У вас повинно бути достатньо терпіння, щоб доносити дитині інформацію спокійно і повільно стільки раз, скільки це буде потрібно. Головне не піддаватися дратівливості і намагатися допомогти дитині засвоїти урок, а не критикувати або виправляти його. Щоб дитина уважно вас слухав, не обов’язково підвищувати голос – краще спробуйте цей прийом:
  1. Присядьте на рівень малюка;
  2. Дивіться йому прямо в очі;
  3. Почніть говорити спокійним і доброзичливим голосом;
  4. Візьміть його за руку або покладіть долоню на плече.
Ви будете звучати доброзичливо, але при цьому впевнено, тому дитина точно почує вас і сприйме інформацію. Не забувайте, що ваш навик говорити ввічливо і спокійно має ключове значення у вихованні дітей.

Якщо виникли проблеми

Іноді батьки стикаються з проблемами в поведінці свого чада. Зазвичай, це проявляється так:
  1. Будь-які зауваження ігноруються;
  2. Чи не використовує ввічливі формулювання, навіть коли його просять сказати «спасибі» або «будь ласка»;
  3. Спілкується грубо, може використовувати лайки;
Найчастіше така поведінка властива дітям з кризою трирічного віку, в цьому віці багато дошкільнята починають відчувати всіх навколо на міцність. Крім цього, у віці трьох років багато дітей починають ходити в дитячий сад , де вони бачать поведінку інших дітей, стикаються з першими неприємностями, починають переймати якісь звички з колективу. Не йдіть на поводу у своїх почуттів і емоцій – ця криза в дитинстві проходять всі. У цей момент, у малюка всередині можуть з’являтися перші переживання, серйозні роздуми, справжні і усвідомлені почуття. Краща тактика – демонструвати бажану поведінку своїм прикладом, хвалити дитину за гідну поведінку і підтримувати в будь-якій ситуації.