Як з нуля вчити англійську мову з дитиною: 5 перевірених способів

Як з нуля вчити англійську мову з дитиною: 5 перевірених способів
Кожен дорослий, який хоч раз намагався підтягнути англійську, знає, як це непросто. Не дарма розроблено так багато методик навчання, способів запам’ятати граматику і навіть спеціальних вправ для підготовки мовленнєвого апарату. Дітям це завдання дається куди простіше, навіть з огляду на те, що якісно аналізувати нову інформацію вони ще не вміють. Може в цьому і криється секрет як вони так швидко вбирають усі ці нові слова і конструкції. Малюки з легкістю можуть вивчати навіть кілька мов ще в PreSchool, за умови регулярності занять. Якщо ви хочете дати своїй дитині шанс оволодіти іноземними мовами «з пелюшок» – ця стаття для вас!

Чи можна вчити малюка англійської з дитинства?

Існує багато наочних прикладів, коли дитина ще до школи вільно володіє кількома мовами. Найчастіше це відбувається в міжнаціональних сім’ях, де з майбутнім поліглотом багато часу проводять люди, що говорять різними мовами. Припустимо, мама говорить – англійською, а тато – французькою. Дитина сама по собі вивчить обидві мови в міру дорослішання. Деякі сім’ї навіть спеціально шукають няньку-іноземку, щоб малюк учив ще одну мову. У подібних умовах малюк повністю занурюється в мовне середовище. Цікаво, що навіть у випадку з трьома мовами у дитини не виникає плутанини в голові, і вона впевнено говорить потрібною мовою, в залежності від ситуації. Такі умови можна створити штучно, якщо хоча б один з батьків добре знає іноземну мову. Але ви повинні бути дуже впевнені в рівні своєї англійської мови, адже ви повинні будете говорити англійською з дитиною абсолютно завжди, без винятків. Якщо такий радикальний метод занурення вас не лякає – вашій дитині цього буде достатньо, щоб самій заговорити англійською.

Коли краще починати заняття з малюком?

Хтось стверджує, що можна починати з самого народження, але не всі педагоги поділяють таку думку. Ми можемо порадити починати заняття в 2-3 роки, так як це самий «безпечний» вік. Не те, щоб англійська представляла якусь загрозу, але все ж спочатку дитина повинна навчитися говорити своєю основною мовою, так як у неї повинна виробитися правильна артикуляція. Але все індивідуально і залежить, в тому числі, від ваших планів. Якщо ви в процесі переїзду в іншу країну або плануєте це в майбутньому – тоді дійсно можна починати прямо з народження. Але якщо такі зміни в ваші плани не входять – краще дочекатися моменту, коли у дитини сформується рідна мова.

З чого почати заняття і чи можна займатися самостійно?

Навчити дитину нової мови з нуля – завдання з підвищеною відповідальністю для батьків. Звичайно, самим правильним і ефективним рішенням буде передати малюка в руки професіоналів. У ранньому віці підійдуть мовні заняття в дитячому садку. У такого підходу є ще один плюс: дитина чітко буде розмежовувати мови, так як англійська у нього залишиться для садка, а рідна мова – для дому. Зрозуміло, батьки і самі можуть спробувати впровадити мову в повсякденне життя. Процес вивчення можна зробити веселим, інтерактивним і захоплюючим. Поділимося з вами цікавим способом проводити мовні заняття вдома:
 1. Виберіть розвиваючий мультсеріал англійською мовою, в якому буде постійний головний герой, підійдуть такі як «Каю», «Щенячий Патруль» або «Свинка Пеппа». Таких мультсеріалів дуже багато, вибирайте орієнтуючись на вік малюка, його прогрес і інтереси.
 2. Вибравши серіал, оберіть м’яку іграшку чи ляльку у вигляді головного героя. Це може бути не точно такий же персонаж, але хоча б схожий. Ви можете проводити заняття з малюком і цією іграшкою, причому спілкуватися з нею можна буде тільки англійською.
 3. Ви можете придумати історію про іграшку, яка не розуміє нашої мови, але якії потрібна допомога. Запропонуйте дитині потроху вчитися разом з нею, щоб в кінці-кінців поспілкуватися з нею і допомогти.
 4. Щодня займайтеся з малюком, дивіться з ним навчальні мультфільми та грайте з лялькою-іноземкою, вивчаючи нові слова. Подібні формати занять з ентузіазмом сприймаються дітьми.
Разом з іграшкою набагато веселіше вчити нові фрази, віршики та пісеньки, дивитися розвиваючі мультики і грати.

5 кращих способів урізноманітнити заняття з дитиною

Від дошкільника не варто вимагати і очікувати багато. Поки що йому під силу навчитися тільки розпізнавати слова на слух, вимовляти їх самому і читати за допомогою дорослого. Ці три навички і будуть вашою метою, а ось граматику і лист доведеться відкласти на потім.

Вправи для говоріння

Найскладніше в англійській – вимова, як це не дивно. Особливо це помітно у дорослих, які вивчають цю мову: мовленнєвий апарат настільки звикає до «наших» звуків, що перебудуватися буває дуже складно. У дітей такої сильної звички ще немає, а значить буде легше завчити і запам’ятати нові звуки. Найкраще допомагає спів. Включайте дитячі пісеньки, записані носіями мови, щоб дитина вивчала їх і повторювала. Якщо якісь звуки не вдаються – в доступній формі продемонструйте їх правильну вимову. Зазвичай кількох повторень буде достатньо, щоб учень їх запам’ятав.

Дивіться мультики в оригінальному озвученні

Задумайтесь: ви ж не пояснювали малюкові кожне слово, але він їх всіх зрозумів і почав використовувати. Переглядаючи відео і мультфільми англійською, він також почне розуміти слова з контексту, за допомогою візуального супроводу. Головне вибирати мультфільми за віком – там всі слова проговорюються максимально чітко і повторюються багато разів.

Повторюйте нові слова в життєвих ситуаціях

Нагадуйте дошкільнику про вивчені слова в повсякденних ситуаціях. Наприклад, пропонуючи дитині яблуко, ви можете продублювати свою фразу англійською, а вона повинена буде на ній же відповісти. Використовуйте цю вправу тільки в доречних ситуаціях, щоб включалося асоціативне мислення, не варто «ганяти» малюка за словами без наочного прикладу. Ще одна порада: використовуйте слова відразу в фразах, нехай і коротких. Так дитина буде запам’ятовувати їх відразу всередині граматичної конструкції, а значить зможе правильно використовувати.

Віршики та лічилки

Майже кожен дорослий з легкістю згадає лічилку, завчену ще в дитячому садку. Римовані фрази запам’ятовуються надовго, а значить цим можна скористатися в освітніх цілях. Найбільш «корисними» будуть короткі вірші, в яких є сюжет або описуються якісь дії. Їх можна розіграти у вигляді сценки з використанням іграшок, а деякі підійдуть для супроводу повсякденних занять: миття рук, прибирання, розчісування або зарядки. Найкраще розучувати вірші так:
 1. Спершу ви самі учите віршик. Попрацюйте над вимовою і ритмом, пошукайте цей вірш в записі.
 2. Знадобиться трохи акторської майстерності: спробуйте прочитати вірш з виразом. Придумайте, як ви обіграєте сюжет вірша, коли будете читати його малюкові.
 3. Покажіть фінальну версію дитині. Розпитайте її, що вона зрозуміла, що їй сподобалося або що її зацікавило.
 4. Якщо малюкові сподобалося – запропонуйте приєднатися до вашої «театральної групи», щоб виступити перед іншими членами сім’ї. Тільки не змушуйте його – він повинен захотіти брати участь сам.
Головне, щоб дошкільнику було цікаво, тільки так навчання буде ефективним.

Література англійською для дітей

Від дошкільника не потрібно вимагати читати англійською відразу – до цього ми перейдемо пізніше. Спочатку він просто потроху звикає до того, як виглядає іноземна мова. Якщо ви вчите його мови самостійно, то ґрунтовні заняття з читанням потрібно вводити тільки в 4-5 років. Починати потрібно з коротких слів, в яких читаються всі букви. Переходити до книжок можна тоді, коли дошкільник вже знає деякі слова і букви. Шукайте літературу з великими і зрозумілими ілюстраціями і зручним текстом. Дуже важливо оформлення книги, її якість та ілюстрації всередині – дитина повинна щиро зацікавитися книгою, щоб знову до неї повертатися, розглядати сторінки і вивчати. Цікавий сюжет і красиві картинки повинні бути головною мотивацією до читання. Безсумнівно, електронні книги – це дуже практично, але взаємодія з ними не зрівняється з класичними паперовими виданнями.

Ігри – інструмент не тільки для розваги

Навіть в дошкільному віці більшість дітей вважає за краще проводити час за комп’ютером, планшетом або смартфоном. Не всім батькам це подобається, але сподобається куди більше, якщо ігри стануть приносити більше користі. Пошукайте розвиваючі ігри англійською – це і весело, і корисно!

Класичні ігри в допомогу учням

Уже кілька поколінь дітей вивчило англійську за допомогою знаменитих словникових карток з картинками. Словникові картки можна використовувати не тільки на заняттях, але і в іграх. Ось кілька прикладів:
 • Гра на пояснення слів. Витягніть словникову картку з колоди і покажіть жестами дитині, що на ній зображено. Якщо дитина вгадує – передайте їй картку і разом з нею прочитайте вголос слово. Грайте так, поки малюк не вгадає 5-10 слів. Потім перемішайте вгадані картки і дайте колоду малюкові, щоб він витягав по слову і показував тепер вам.
 • Гра, що розвиває уміння сприймати на слух. Розкладіть 10-15 знайомих словникових карток на столі горілиць. Ви будете промовляти дитині слова з цих карток англійською, а вона повинна буде швидко торкнутися картки з цим словом. Мета гри – торкнутися якомога більшої кількості правильних карток за хвилину.
 • Гра на розвиток пам’яті. Розкладіть до п’яти карток на столі, розгляньте кожну уважно і проговоріть вголос слова. Попросіть малюка закрити очі і приберіть одну з карток. Його завдання – згадати зникле слово. Коли у дитини почне добре виходити, можна ускладнити завдання і замінювати одне зі слів випадковим словом з колоди.
Багато знайомих словесних ігр можна перекроїти на англійський лад. Наприклад, такі ігри як «Шибениця», «Їстівне-неїстівне» і подібні до них відмінно згодяться для веселих занять вдома.

Ще декілька порад

В інтернеті ви можете знайти купу технік, статей і книг про те, як виростити з малюка справжнього поліглота, але це не дуже правильная постановка задачі. Потрібно думати про те, як допомогти дитині знайти мотивацію на вивчення нової мови. І пам’ятайте, що без постійної практики і хороших вчителів в школі, ефект від домашнього навчання триватиме недовго. Для самостійних занять із дошкільником потрібно постійно шукати нові інтерактивні ресурси, відеоігри, вибирати цікаві мультики і обов’язково впроваджувати англійську в повсякденне життя. Якщо ви серйозно налаштовані по відношенню до англійської – краще довіритися досвідченим педагогам і починати заняття вже в дитячому саду.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.