Як полегшити дитині адаптацію до дитячого саду

Як полегшити дитині адаптацію до дитячого саду
Далеко не всі дорослі можуть з теплотою згадувати проведений в дитячому садку час. Є ті, для кого цей час був щасливим, з добрими та чуйними вихователями й найсмачнішою у світі запіканкою. Але є і люди, яким пощастило менше: спогади про дитячий садок залишилися тривожні, похмурі, наповнені одним негативом. І ось, коли приходить час вирішувати, чи варто віддавати свою дитину в садок, багато батьків беруть це рішення згнітивши серце. А що, якщо ми розповімо вам, як ви можете допомогти малюкові залишити про нього тільки найкращі спогади?

Коли краще йти в дитячий садок?

Раніше, дитячі сади були необхідністю, і дітей туди відправляли якомога раніше.У наймолодшій групі були однорічні діти, адже батькам потрібно було швидше вирушати на роботу. Зараз така практика зводиться нанівець тому, що будь-який фахівець скаже, що в рік малюкові найбільше потрібно перебувати поруч з батьками. Цей вік закладає основу для формування довірчих відносин між батьками та дітьми. Якщо немає можливості продовжити декрет, допомогу можуть запропонувати бабусі, дідусі, няні. Тут важливо дати можливість дитині отримувати багато уваги та вибудувати міцні відносини з тим, з ким його залишають. Два роки — це вік, з якого варто замислюватися про дитсадок. У цьому віці можна сміливо знайомити дитину з садком, оскільки він вже до цього готовий:
 1. Малюк починає проявляти самостійність.
 2. Більше не лякається, якщо втрачає батьків з поля зору.
 3. Може пояснити свої бажання і потреби, частково здатний задовольнити їх.
Все з перерахованого вище зазвичай формується як раз на 2-3 роки. Саме цей вік називають найвдалішим для відвідування дитячого садка. Навіть якщо якихось навичок у малюка не вистачає — він швидко їх отримає в групі, за допомогою досвідчених педагогів і вихователів. У три рочки діти й самі хочуть трохи відокремитися від батьків. Хоч діти в трирічному віці відчувають меншу потребу в батьківській турботі, вони все ще потребують підтримки. В цьому і є відповідь на питання чи сподобається дитині в нових умовах. Якщо малюк буде отримувати підтримку від дорослого вихователя — йому буде там комфортно, і від садочка він отримає тільки хороші враження. З власної волі дитина може захотіти в дитячий садок в чотирирічному віці, коли з’являється необхідність спілкування з дітьми. Це нормальний процес: дитині хочеться соціалізуватися, спілкуватися і заводити друзів. Таким чином, ідеальний проміжок часу для першого відвідування дитячого садка 3-4 роки. Після цього віку, пристосуватися до нового способу життя буде складніше. Дошкільник просто не встигне звикнути до розкладу, йому буде складніше в уже сформованому колективі, він не так активно братиме участь у колективній діяльності. Звичайно, може все скластися і по-іншому, але якщо ви вирішили відправити дошкільника в садок в цьому потрібно з особливою ретельністю підготуватися.

Переконайтеся, що дитина готова

Рекомендації за віком це узагальнений спосіб зрозуміти, як взагалі розвивається малюк. Не обов’язково, що саме ваша дитина захоче в дитячий сад, його темпи розвитку і темперамент такі, що йому це буде необхідно вже у два рочки. Щоб зрозуміти, чи дійсно він готовий йти в сад, дайте відповідь на кілька питань:
 1. Він прагне до спілкування?
 2. Виявляє цікавість, цікавиться чимось новим?
 3. Може сам придумати собі заняття без батьків?
 4. Не вимагає допомоги під час їжі, одягання, туалету?
Якщо відповіді в цілому позитивні, значить ваше дитя готове. Але буває, що діти взагалі не відчувають бажання поспілкуватися в силу вродженого темпераменту. Мамам і татам здається, що для такої дитини садок буде тільки стресом і мукою, але це взагалі не так. Для тихих і не дуже товариських дітей дитячий сад не протипоказаний, просто для них потрібні групи трохи менше, на 10-15 осіб. Темперамент — характеристика вроджена, але вона коригується з плином часу і впливом соціуму. Саме тому дітям, які мало спілкуються садок особливо корисний.

План дій для батьків

Про те, що скоро дитина піде в дитячий сад, стає відомо заздалегідь, тому у вас буде час підготуватися. В першу чергу, дорослі самі повинні перестати боятися дитсадка і пропрацювати власні страхи. Навіть якщо у вашому дитинстві дитсадок викликав жах, це не означає, що з дитиною буде також. Всі дитячі установи сильно змінилися в кращу сторону. Сьогодні у вас є великий вибір і можливість віддати дитину в приватну установу, особисто проконтролювати якість цього місця і компетентність педагогів. Ви не отримуєте кота в мішку, адже ви самі йдете в дитсадок і оцінюєте його, перш ніж записати туди малюка.

Підготовка організму

В дитячому садку діти зустрічають не тільки нових приятелів, а й нових збудників хвороб. Лікарі кажуть, що і це корисно: так молодий імунітет знайомиться з поширеними бактеріями та вірусами й навчається боротьбі з ними. Навіть якщо малюк почне трохи частіше хворіти це не привід засмучуватися, тому що вироблений імунітет допоможе йому в майбутньому. Але є способи допомогти імунітету справлятися краще:
 1. Зробіть всі необхідні щеплення. Це допоможе вберегтися від самих заразних і серйозних хвороб. Не зайвим буде щеплення і від сезонного грипу, в тому числі й для дорослих. Якщо є вибір хворіти або не хворіти навіщо вибирати хворобу?
 2. Підтримуйте в будинку ідеальні умови для імунітету, а саме прохолодне повітря і вологість.
 3. Не забувайте про раціональне загартовування організму.
Також ви мінімізуєте ризик підчепити якусь болячку в перші дні відвідування дитсадка, якщо починаєте заняття з травня по жовтень. В цей час дітки багато часу проводять на вулиці, приміщення постійно провітрюються, а значить ризики захворіти набагато менше, ніж взимку. І пам’ятайте, що чим менше група, тим менше в ній хворіють діти.

Підготовка до нових умов

Коли ви самі впоралися з негативними установками, можна починати адаптацію дитини. Відведіть на цей процес кілька тижнів. Почати краще з психологічної підготовки, оскільки рішення йти в дитячий сад пов’язано з деякими змінами у звичному режимі:
 1. Підготуйте дитину розповідями про дитячий садок. Що це таке, чим діти займаються в групах, як проходить день, навіщо це треба. При цьому, не будуйте ілюзій про життя в садку, щоб дитина не чекала занадто багато і не розчарувалась.
 2. Поступово пропонуйте дитині ближче знайомство з майбутнім місцем навчання. Покажіть його дитині здалеку, зайдіть на територію, покажіть як там все влаштовано. Можна ходити на екскурсії, де покажуть майданчик під час прогулянки та навіть заведуть в групу, щоб озирнутися.
 3. Прийдіть як-небудь до вихователя, щоб познайомитися. Вихователь допоможе вам показати малюкові, що в садку безпечно, цікаво і нестрашно.
 4. Проведіть ігровий день вдома. Уявіть, що ви вихователь в дитячому садку. Спробуйте повністю передати атмосферу і покажіть на прикладі, як проходить день у групі. Так дитина краще зрозуміє, що його чекає.
 5. Поступово переходьте на режим дня дитсадка.
 6. Якщо у дитини є друзі старшого віку або брати / сестри, які ходять до дитсадка постарайтеся привчати вашого малюка до садка з їх допомогою. Зустрічайтеся біля садка, відвідайте виставу, обговорюйте як пройшов їх день.
Вступайте в дитсадкове життя поступово, потроху. Перший час приводьте дитину на кілька годин, в цей час залишайтеся поблизу, щоб він не хвилювався через вашої відсутності.

Що кажуть досвідчені батьки?

У багатьох мам і тат є свої секрети адаптації до дитячого садка. Ось деякі з методів, які можуть вам допомогти:
 1. Не заперечуйте страхи дитини, а допомагайте їх вивчити та розвіяти. Побудьте трохи психологом, крок за кроком опрацьовуючи негативні установки.
 2. Починайте з коротких відвідувань, поступово збільшуючи час в дитячому саду. Можна почати й з 20-ти хвилин, залишаючись поряд з малюком головне, щоб дитина сформувала довірливе ставлення і до садка, і до вас.
 3. Якщо дитина плаче вранці й не хоче йти на заняття, придумуйте ритуали, які допоможуть змістити акцент з розставання з батьками на щось хороше. Наприклад, вибір іграшки, яка сьогодні теж йде в дитячий сад.
У чому сходяться батьки, так це в тому, що дітей потрібно хвалити, ними треба пишатися і щиро цікавитися їхніми враженнями про дитячий садок.

Заключення

Сучасний дитячий садок може подарувати вашій дитині стільки приємних вражень, що кожне відвідування стане довгоочікуваним і захопливим. Не варто боятися нового етапу в житті — це справжня пригода до якої ваша дитина готова.
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.